Sida 1 av 1
Skydd mot lackeringsångor mm.
Postat: 15 apr 2009, 22:58
av matllars
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Tjena!
jag är i full färd med att lackera min monarscoot, färgen jag har kommit över är epoxiprimer med härdare samt 2komp. vanlig färg.
vad krävs för andningsskydd? Hur vet man om det är kolfilter i masken?
är hudkontakt farlig?
Hur rengör man srutan samt vilket medel skall användas?
Hälsningar från Mathias <!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 16 apr 2009, 00:02
av Säcken
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Helt ärligt så tycker ja att du ska lämna grejerna till någon som har all utrustning å kunskap... Blir helt klart dyrare, men du kommer å bli mycke gladare när dä inte ä massa damm å rinn på din båge

Lackera ä svårt.. <!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 17 apr 2009, 13:00
av matllars
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hade kanske vart något om man haft budget för det(studerande)samtidigt är det mycket roligare att styra till moppen själv!

<!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 17 apr 2009, 14:25
av Raketsport
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hör med din färghandlare hur du bäst rengör din spruta.
Är färgen thinnerbaserad så rengör du med thinner, är den vattenbaserad rengör du med vatten.
Det finns ganska billiga andningsmasker på Jula för organiska ångor, glöm inte att skydda ögonen också.
Lycka till! <!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 17 apr 2009, 14:57
av Magget
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Det är filterklass A som gäller för organiska ångor och lösningsmedel. Jag använde en mask från Biltema med A1-filter som fungerade utmärkt när jag lackade min moppe. <!-- </EdIndex> --></div>