Sida 1 av 1

Fastställa årsmodell

Postat: 01 aug 2012, 07:18
av Tobbe
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Har letat i bland trådarna och inte hittat svar på min fråga.
Hur fastställer man årsmodell på en Puch Maxi?
Har pratat med Jim Lundberg om saken och han visste inte så jag vänder mig till er.

Jag köpte den av en kille som ärvt den av sin morfar/farfar som i sin tur köpt den ny. Han påstod att den var av 1968 års modell. Eftersom Maxin började tillverkas det året så hade det varit kul om det stämde.

Det finns en plåtskylt med följande på moppen:
LUNDBOLAGEN,
Puch Maxi vov 1464,
Ram nr. 9949306.

Mopeden är original och färgen är orange. Enl. Puchverkstans färgkartor så påminner det om Puch Mexico orange.
På en helt annan sida fanns färgkomb. enl. tillverkningsår och enl. den så gjordes Maxin orange mellan åren 1971-73. Men det är ju inte skrivit i sten.
Min Maxi har lös bakskärm och den runda lyktan fram och vad jag förstått så kom modellen med integrerad bakskärm i ramen 1972 så den är av någon tidigare årsmodell...
Finns en sida på nätet där folk lägger in sina mopeder med ramnummer och även årsmodellen de tror deras moped har. Men eftersom ramnummer på Maxi är så utspritt (finns låga nummer på yngre, och viseversa) så får jag inte det att stämma. Går man efter 99* serien så skulle den vara -72 eller nyare och det stämmer ju inte alls på modellen.
Nån som vet mer? <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 01 aug 2012, 08:51
av Puchlasse
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hej. Maxi var röd de första två åren. 69 och 70. Orange kom 1971. Enligt Puch Prislistor från de åren.
Lasse <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 01 aug 2012, 09:32
av Pop
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->puch maxi kom i två utförande. både i motor och i ram. ena har stötdämpare bak, andra har inte det utan är stum i arslet. dessa brukar ofta vara trampmodell vad jag sett.

sen finns det ju både kick och tramp version av modellerna.

tror nog det stämmer att din är en 71-73

minns jag rätt kom fyrkantig framlampa i samma vända som piaggo köpte upp maxi modellen <!-- </EdIndex> --></div>

Puchhandlarnas tidning skriver följande

Postat: 01 aug 2012, 10:15
av Puchlasse
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->1972 kom modellen med integrerad bakskärm, kallades Maxi lyx, den vanliga Maxin med lös bakskärm fanns kvar. Puch lyx döptes därefter om till MaxiS året därpå. Tror fortfarande att din är från 71-72 nånting.
Bild
Bild <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 01 aug 2012, 12:26
av Tobbe
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Tack för hjälpen killar! Jag trodde faktiskt den var äldre än -71 men jag förstår nu att det troligen är en 1971-72.
Hittade en bild sen jag tog hem den. Fast färgen på ramen ser lite missvisande ut på bilden, troligen av ljuset. På gaffeln ser man vilken färg den har, orange.
Kan det vara samma som Puchverkstan kallar för Mexico orange tro? Eller var får man reda på en sådan sak?

Även styret är en sak jag inte hittar rätt. Det var skadat i godset och knäcktes precis mellan styrstammen och styret. Alltså har den egentligen styret integrerat med styret. Men det enda styret jag hittar som påminner är ett till MS -66 års modell. De senare Maxi hade ju styröverfall men vet ej när de kom. Jag har det på Maxin från -80. Ska det vara rätt så ska det.
Får väl sätta in en köpes annons på lite prylar som saknas...

Bild

Uploaded with ImageShack.us <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 01 aug 2012, 12:32
av Tobbe
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Såg nu att jag skrivit att styret är integrerat med styret, rättar mig själv innan alla andra hinner göra det... 8) Där ska stå styret är integrerat med styrstammen och inget annat.

Man är ju ingen svenskläraret...haha! :wink: <!-- </EdIndex> --></div>

NR 39

Postat: 01 aug 2012, 12:40
av Puchlasse
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Till min stora förvåning så upptäckte jag att enligt reservdelskatalogerna så har Mexico, orange Florida och Maxi samma reservdelsnr på den orange färgen. Puch kallade den för NR 39. Trodde att Mexico hade en annan färg.
Inga garantier naturligtvis men så står det i reservdelspärm M5 och M7. Nu skall jag åka och titta på tre moppar, alla till salu ihop. Puch naturligtvis. 9000 kr ?
Bilder kommer. <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 01 aug 2012, 12:50
av Tobbe
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Tack för hjälpen Lasse och lycka till med Pucharna!

Jag själv har fått för mig att ha en Maxi från vart årtionde, så nu får man leta efter en 60-talare i stället för en 70-talare för en sån har jag ju nu!
Nu vet jag att den iallafall ska vara röd! haha... <!-- </EdIndex> --></div>