Sida 1 av 4

Vad har ni med er på mopperundan?

Postat: 07 sep 2012, 12:11
av reggaefisken
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Ja vad har ni för verktyg/reservdelar/mat/dryck med er på mopperundan?

Jag pendlar oftast med moppen till jobbet (ca 1mil) och då har jag alltid telefon och min lilla verktygslåda.

Den lilla verktygslådan innehåller en skiftnyckel, tändstift, tändstift hylsa, extra framlampa, en skruvmejsel, extra wire, en radio tång och lite bra att ha skruvar, muttrar och nipplar.

När jag e ledig och kör glidar runda så har jag aldrig mobilen med.
den blir utbyt mot en liten kamera och oliver twist tugg tobak <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 12:19
av Forsgren
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Kaffe, snus, tändstiftsnyckel, 10:ans block, liiiiten skiftnyckel å en "mulit skruvmejsel" <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 12:21
av selma
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Ja själv så kör jag sachs,så svar på din fråga....Inget :D :wink: <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 12:26
av Hasse
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
selma skrev:Ja själv så kör jag sachs,så svar på din fråga....Inget :D :wink:

Jag gillar också Sjuk humor. :wink: <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 12:41
av reggaefisken
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
Hasse skrev:
selma skrev:Ja själv så kör jag sachs,så svar på din fråga....Inget :D :wink:

Jag gillar också Sjuk humor. :wink:

Skulle själv säga satir eller sarkasm.

selma har nog med sig en zunddap motor och motorfäste ifall han skulle kroka med en mygga eller något annat som ger för högt motstånd :twisted: <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 13:17
av Peppe^
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Öl <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 14:31
av Amarace
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Har en liten verktygsväska med några olika mejslar, fasta 8, 10, 13, 17, led 8-9, 10-11, 12-13, skiftnyckel med däckavtagarel, tändstiftsnyckel, tång, lite nipplar och en gasvajer, najtråd, eltejp och några muttrar o skruvar, repsats för slang, smärgelduk, svänghjulsavdragare, kedjelås.
(jag har hellre med mig för mycket än för lite)

Den är rätt så liten då man rullar ihop den, smidig att ha med sig.

Längre sträcka ensam så följer alltid en tändplatta med också så man kan byta snabbt utifall att det blir nåt.

Mobil är alltid med.

Edit, glömde en par saker :) <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 14:33
av Braxmatte
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag har en burk i väskan med verktyg
Svänghjulsavdragare , tändstifthylsa , insexsats, 8-10.13 block skiftnyckel
mejslar Gasdriven lödkolv några wirenipplar , bakglödlampa , lite fin smärgelduk m.m.
jag kan nog skruva isär hela motorn om det skulle behövas :shock:

men eftersom jag åker mest sachs så är verktygen mest med för att kunna hjälpa andra efter vägen :D

För ju mer man har med sig ju mindre går sönder, för det är ju bara det man inte har med/kan fixa som pajar :roll: <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 14:56
av disktant
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Har faktiskt bara med mig en tändstiftsnyckel, men skall sätta ihop ett litet kit
tändstiftsnyckeln åkte med av gammal vana då jag tidigare alltid fick loppa på stiftet <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 15:37
av volvomannen
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->När jag kör till jobb har jag inget med mig, är bara 5 km dit.

På runda:
Tändstiftnyckel
tändstift
spårmejsel i lagom storlek
philipsmejsel i lagom storlek
10 ring öppen nyckel
liten skiftnyckel
19 ring
bränsleslang
ståltråd
eltejp
buntband
leatherman
bladmått
några extra mutter m6 <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 15:38
av Rexxy
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Även om jag kör Sachs så har jag ju med mig verktyg. Dock har jag aldrig behövt meka med motorn! Det är resten av moppen som sviker en.. Det jag får mest av är punktering... Därefter avdragna vajrar.

Jag har lite gott och blandad med mig. Skruvmejsel rak och kryss. Låda med skruvar, brickor, muttrar. Punkteringssats, Cykelpump. Blocknyckel 10/11, skiftnyckel, avbitartång och vanlig tång.

Finns säkert mer verktyg i väskan.

Sen har jag alltid en flaska med 2-taktsolja och DL mått i väskan! <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 15:43
av Puchlasse
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Fick loppa på stiftet häromdagen när jag var ute och åkte Monza, måste ha varit många år sen sist jag fick det. I moppen låg som tur var orginalverktygen kvar, så det var bara att skruva.

På ett mopperally brukar jag annars ha med ett kit jag gjort, med Puch orginalvertyg, ett tändstift, ibland en vajer med lite nipplar, mejsel och avbitare, najtråd, en putstrasa och så självklart kaffe och mackor.
Tror det ligger lite M6 och 8 i påsen också.

Funderar på att komplettera med ett sittunderlag, regnkläder är med om vädret säger så. Allt packat i ryggsäck på pakethållaren, eller under sadeln om jag åker Alabama.

Kamera missar jag inte heller. Hann tyvärr inte få upp den i våras när jag höll på att krocka med en älg på moped. ( Det var jag som satt på mopeden. ) <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 17:17
av Monarscoot
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Under sadeln på scootern ligger nu två dosor Granit, en halvmeter bränsleslang, en skruvmejsel och ståltråd som jag har som chokevajer (ska fixa riktig i vinter men den här sommaren har bara varit en utprovningstid för skogsvraket). <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 17:59
av Conrad Engström
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Tändstiftnyckel och stift. Ifall någon böhöver låna. För jag åker ju Sachs. <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 07 sep 2012, 18:24
av pangerva
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Ingenting!

Åker kvalitetsmoped med JLO :D <!-- </EdIndex> --></div>