Sida 1 av 1

Förhindra trottelfrysning?

Postat: 20 jan 2013, 07:53
av lillen 761
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hej!
Har kört lite vinterkörning med min Compact,det sitter en 20 mm Mikuni på den.
Pga platsbristen så sitter den lite på sidan bakom cylindern,mitt i fartvind och ibland snösprut. Efter ett tag fryser trotteln gashäng som följd,., testade då med vanlig 5-56 vilket var det enda att tillgå då,men kan smörja med nåt annat? 5-56 är rätt kortvarig.

/M <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 20 jan 2013, 08:26
av volvomannen
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->På Hva 258 sitter det en slags gummimatta runt cyllen och gasaren det funkar fint <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 22 jan 2013, 13:41
av Mr F
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Prova med en skvätt T-röd i soppan...
Det brukar hjälpa men jag vet inte varför??? <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 22 jan 2013, 14:22
av alf-johan
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
Mr F skrev:Prova med en skvätt T-röd i soppan...
Det brukar hjälpa men jag vet inte varför???
Även K-sprit vet inte heller varför men det hjälper :D <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 22 jan 2013, 15:51
av Patrik
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
alf-johan skrev:
Mr F skrev:Prova med en skvätt T-röd i soppan...
Det brukar hjälpa men jag vet inte varför???
Även K-sprit vet inte heller varför men det hjälper :D
Eller en liten skvätt E85, det blir billigare. :)

Mvh Patrik <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 22 jan 2013, 22:37
av Naeri
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Skaffa bredare skärmar! staff_italiamac_fastidioso.gif <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 22 jan 2013, 22:47
av a@westman
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->går det inte sätta en plåt som leder varmluften från cyl till förgasaren. eller en plåt ssom skyddar förgasaren från o bli ner snöad :lol: <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 23 jan 2013, 00:38
av G-son
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Skippa backelit/papperspackningar mellan cylinder och förgasare, och bara köra koppar/aluminiumdistans plus packningsklister (eller tunna papperspackningar som isolerar sämre) över vintern? Backelitskivan är ju enbart till för att hindra värmeöverföring från cylinder till förgasaren, så tråkigt att koka bensinen sommartid. 8) <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 23 jan 2013, 01:13
av 56:an
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Led in dom varma avgaserna i luftburken :oops: <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 23 jan 2013, 06:40
av JanneL
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
56:an skrev:Led in dom varma avgaserna i luftburken :oops:
:lol: :lol: <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 24 jan 2013, 20:10
av lillen 761
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Lite sprit i soppan lutar det åt,sen har jag en bit gummimatta att tråckla dit. Återkommer när jag testat i helgen!

F.ö. Så kör jag utan bakelitpackning,eget insug. Sen kör jag utan luftburk också,har ett filter direkt på förgasarhalsen.

/M <!-- </EdIndex> --></div>