Sida 1 av 1

jag har nog klantat mig...

Postat: 20 apr 2013, 17:39
av Tomas
Hej.
Jag håller på och fixar till en tvåväxlad sachs och tänkte att det borde vara en bra ide att värma lagerbanorna till vevaxeln för att lättare få på dem. Så jag tog varmluftpistolen och blåste på men när jag slutade blåsa såg jag att lagerbanan blivit blålila. Och det kan väl inte vara bra? (Den gick axeln på väldigt lätt, så nånstans gjorde jag rätt :wink: )

Är det bara att kassera den blånerade banan, eller går det bra ändå?

Totade förresten ihop en avdragare enligt Hasse Sachsmeks tips, fast med 25mm fyrkantrör, funkade klockrent 8).

Mvh, Tomas

Postat: 20 apr 2013, 18:00
av erlan
bra är det inte, men hur hårt och hur mycket ska du köra med motorn?
ta den bästa fil du har och kolla om du kan repa ytan på hörnet på lagerbanan? är den fortfarande så hård att du inte kan repa den, och du ska åka otrimmat, och bara köra några tiotal mil om året. då håller den nog länge.
ska du åka rejält vässat och till ex ha den till jobbet rätt ofta. byt.

jag brukar lägga lagerbanorna på en kokplatta. tycker man har bättre koll då.
en ugn på 100 grader vore nog bättre ändå.

erlan

Postat: 20 apr 2013, 18:09
av Tomas
Jo, det går att repa med filen... Så det blir till att byta. Nåja, då har man lärt sig nåt iallafall (igen, nu när du säger det kom jag på att jag ju visste att man ska värma till sisådär 100 grader... cocos_acc.gif)

/Tomas

Postat: 20 apr 2013, 18:14
av erlan
nåja, då vet du att du har en bra varmluftspistol i alla fall.

erlan

Postat: 20 apr 2013, 18:33
av jorhul
erlan skrev:nåja, då vet du att du har en bra varmluftspistol i alla fall.

erlan
:))