Sida 1 av 5

Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 08:47
av sniffer
Hej. Behöver vettig lösning på kraftig koppling till sachs ekf. Snart rullar vi med 17hk+ och jag har fortfarande inget stadigt kopplingspaket.
Någon som har eller kan rekommendera lösning på detta? Gärna rakskuret och minst 3 lameller. Är det någon som sitter på de rakskurna dreven så fungerar det med. Resterande får jag då bygga själv. Men hela vettiga lösningar fungerar också. Så förslag. Lite brådis. Skall rulla till påskhelgen. Så allt vettigt av intresse. Någon?

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 08:50
av Micke S
Har inte Stuvsta mopedservice kompletta 4-lamell paket hemma? Eller kanske Kejsaren har 3-lamellpaket klara för leverans. Men har du 17 hp är det 4-lamellpaketssom gäller eller ombyggnad till en koppling från S-motorn.

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 08:58
av JanneL
Micke S skrev:Men har du 17 hp är det 4-lamellpakets som gäller
hur vet du det? :wink:

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 09:05
av Micke S
Det är inget jag vet annat än att 17 hp är så pass hög effekt att jag skulle föredra 4 lameller i.s.f. 3. Men jag tror säkert att kopplingarna du gör med 3-lameller kan vara minst lika bra eller bättre än ett 4-lamell paket som inte är optimerat t.ex. att bottenplattan inte är plansvarvad. Det gäller ju också att ha ordning på toleranser och fjädrar så att fjädertrycket blir högt. Missar man på det hjälper inte fyra lameller.

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 13:06
av sniffer
Micke S skrev:Har inte Stuvsta mopedservice kompletta 4-lamell paket hemma? Eller kanske Kejsaren har 3-lamellpaket klara för leverans. Men har du 17 hp är det 4-lamellpaketssom gäller eller ombyggnad till en koppling från S-motorn.
Stuvsta har slut. Lär dröja innan han får in. Har redan väntat i 1,5 månad!
Och som ni säger. Man får va noggrann för att få en 3lamell att orka. Men i värsta fall så.. Sen skulle det som sagt va gött med rakskuret om man ändå skall fräsa fram något själv i kopplingsväg. Så dessa drev är av stort intresse då.

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 16:59
av selma
Gör en med korg ifrån S motorn,5 lameller.

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 17:01
av sniffer
selma skrev:Gör en med korg ifrån S motorn,5 lameller.
Någon bild eller tråd på sådan modd? Så man ser lite hur delarna från den motorn ser ut?

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 17:37
av Svartsjö
Jag har lagt ut lite bilder i min tråd "Gängstångsprojektet...part deux" på min S-koppling

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 20:06
av Hynboholm
sniffer skrev: Snart rullar vi med 17hk+
Hur lyder receptet för att få så stark motor?

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 20:57
av sniffer
Hynboholm skrev:
sniffer skrev: Snart rullar vi med 17hk+
Hur lyder receptet för att få så stark motor?
Polini 80cc, NC-fräst cylinderfot i blocket, 28mm dellorto, NC-fräst insugsrör för i stort sätt rak kort runner, rundvev, rakskurna drev, styggare utgående drevaxel, välfungerande tändsystem (CDI) osv.. I framtiden även insprut.
Jobbar på detta nu så sitter ej ihop än. Och har inga exakta siffror. Men svårt att vara mera noggrann tror jag. Cylindern skall tydligen orka ge 17hk orörd med allt "rätt" omkring. Men jag har tagit i från tårna kan man säga. Va och scannade polinicylinderns spolkanaler och sådant idag. För exakt likhet i blocket med ingångsvinklar och allt.

Jag är motortrimmare och konstruerare i grunden och åker vältrimmat även idag. Då i bilform.

ÄLSKAR!!!! mopperallyn för övrigt. Och gillar att slå gubbarna på fingrarna. Först va tanken en compact. Men insåg att dellorton va stor och tvingade mig till sned runner. Usch tänkte jag och kommer nu åka Stockholmaren som jag ägt sen 15års ålder. Och inväntar runner med spridare i framtiden. Så får allt flytta till compact. 8)

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 13 mar 2015, 22:55
av Conrad Engström
Angående antal hästar så vill vi se det, på en brombänk. För min del har jag nått till 14 hp och ett vrid på 10,24 med en EKF. Bromsad hos Agge Tivedens motor.

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 14 mar 2015, 00:22
av sniffer
Conrad Engström skrev:Angående antal hästar så vill vi se det, på en brombänk. För min del har jag nått till 14 hp och ett vrid på 10,24 med en EKF. Bromsad hos Agge Tivedens motor.
Ja givetvis. Vi får väl se vad vi lyckas åstadkomma i slutändan. Vissa saker kan ju vara svårt att uppskatta såhär bara . Men kopplingen får fortfarande gärna jämta med 17hk om så är möjligt. Vad åker du för koppling själv?

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 15 mar 2015, 15:53
av Conrad Engström
Ett antal olika, men i senaste bygget sitter det en GS koppling, med rakskurna drev.

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 15 mar 2015, 22:36
av sniffer
Conrad Engström skrev:Ett antal olika, men i senaste bygget sitter det en GS koppling, med rakskurna drev.
Ah intressant. Men dreven antar jag är från någon eftermarknadslösning till den vanliga Sachs 50/3-motorn?

Re: Sachs EKF kopplingsbrist! Panik!

Postat: 17 mar 2015, 15:31
av Sura
Här är lite om mitt kopplingsbygge som verkar hålla i bra, när den gamla 4 lamellaren sa upp sig!
http://hallstamoppers.forum24.se/hallst ... t2336.html