Sida 1 av 1

Förgasarfråga

Postat: 02 apr 2017, 18:12
av Karlbertil
Hej
Finns det någon som kan säga vad är detta för förgasare. Jag håller på att starta en Tunturi (finne) men saknar förgasare. Det är rätt trångt men förgasaren i bild ryms och passar. MItt problem är att jag saknar trottelnålen till den.
DSC09899.JPG

Re: Förgasarfråga

Postat: 02 apr 2017, 18:38
av Jaguar
Kinesförgasare. Sitter en sådan på en motorsats jag köpte för montering på en militärcykel.
Köpte motorn av Söders Militära Överskott i Växjö. Han har (haft ?) reservdelar till motorsatserna. Han har säkert trottelnålar. Skulle tro att en hel förgasare är billig annars.

Re: Förgasarfråga

Postat: 02 apr 2017, 20:00
av Karlbertil
OK! Tack. Strax under texten OPEN finns ett tecken. Jag kollade med google översätt från engelska OPEN till kinesiska och fick det tecknet som svar. Definitivt kinesisk.
Den kommer ur en låda som jag vet stått orörd sedan 1985, jag trodde kinamotorer var okomna till Sverige då. Jag hittade Söders på webben och kontaktar dom.

Re: Förgasarfråga

Postat: 05 apr 2017, 09:49
av Micke S
Om Kineserna är lika tokiga som oss att betala vad som helst för gamla originaldelar så kan du sälja den på http://www.blocket.cn" onclick="window.open(this.href);return false; och bli rik :wink: