Det här är en moped jag fick av min farfar som överraskning när jag fyllde 30. Han har en förkärlek till Victoriamotorer och just den här modellen från FRAM moped hade min gammelfarfar som extrafordon.
Det är en Bricent, från av jag kan tyda 1957/58 och motsvarar en FRAM modell 43/N, typ.
Det skiljer en hel del mellan Bricent och FRAM men troligen mest för att det är en blandning av årsmodeller på delarna pga att det är ett mindre märke.


På Västerås veteranmarknad lyckades jag och farfar hitta en Victoria MS51 motor under ett bord, efter lite prutning var den min.
Den motorn visade sig vara ett riktigt båtankare men skam den som ger sig.
Allt går ju att laga och åtgärda så det är det det som är tanken just nu.
Det svåraste är nog att fixa vevpartiet, eftersom den har ett stort spel i vevstaken.
Utöver det så är en ny cylinder med kolv samt alla packningar, lager, packboxar och kopplingslameller på listan över vad som ska fixas.

Själv mopeden är ett rullande objekt.
Den saknade sidoskydden baktill vid skärmen och de stora motorkåporna som oftast saknas.
Men av ren ihärdighet lyckades jag hitta sidoskydden och motorkåporna, så det är på väg!
Tanken med mopeden är bara återskapa den där speciella folkhemsmopeden som det är, den har en skön sittställning, lite lyx med kromad tank och en tysk motor.
Sen blir det nog en och annan mopedrunda i sommar! Har tankar att ta och dra iväg på en riktig långkörare och se Sverige i sköna 30knyck!