Sida 1 av 1
Flinta lager in-/ut
Postat: 20 jan 2020, 19:38
av frogish
Klöv min Flinta för att fixa kicken och märkte att både in- och utgående axel gick att vinkla en del. Känner inga direkt radiella glapp (höger blockhalva). Är detta normalt och enbart för att de saknar styrning från lagren i vänster blockhalva?
Re: Flinta lager in-/ut
Postat: 20 jan 2020, 23:47
av Micke S
Ja det går säkert att vicka axeln märkbart om den bara sitter i ena änden. Även om det bara är ett spel på några hundradelar växlas det snabbt upp längre ut på en axel. Normalt vill man kanske att ett glidlager ska hålla sig på några hundradelar radiellt. Men den där lagringen även om det är lite slitet i blocket är inte kritisk. Så det är något annat som gör att kicken krånglar om den gör det. Att tänderna t.ex. inte greppar i varandra ordentlig.
Re: Flinta lager in-/ut
Postat: 21 jan 2020, 07:16
av frogish
Felet på min kick är att tandhylsan fastnar på returfjädern, så detta var något jag bara noterade i förbifarten.
Får se om man ger sig i kast med att byta lager eller håller skygglapparna på.
Bör ju kanske klargöra då att det är den vänstra axeln på bilden jag syftar på.
Re: Flinta lager in-/ut
Postat: 06 feb 2020, 23:49
av Claire42
frogish skrev: ↑20 jan 2020, 19:38
Klöv min Flinta för att fixa kicken och märkte att
transfers Dieppe både in- och utgående axel gick att vinkla en del. Känner inga direkt radiella glapp (höger blockhalva). Är detta normalt och enbart för att de saknar styrning från lagren i vänster blockhalva?
IMG_9439.JPG
Ja det går säkert att vicka axeln märkbart om den