Sida 1 av 1

Ryck/snörstart saxonette

Postat: 27 jan 2025, 18:17
av Freddadabeast
Halloj, blev med en norsjö partner idag. Dock så är returfjädern till snöret av. Lätt tänkte ja att få tag på när ja åkte hem o köpet va klart .. googlat mej trött nu o är verkligen inte så lätt o hitta som ja trodde. Nån som har tips ang detta? Antingen returfjädern eller hela "paketet" om detta går att få tag på🤔

Re: Ryck/snörstart saxonette

Postat: 28 jan 2025, 06:32
av Skåning
Kolla med Rösebäckens, har själv köpt delar till dragstarten där.

https://rosebackenscykelomotor.se/

Re: Ryck/snörstart saxonette

Postat: 28 jan 2025, 08:29
av Freddadabeast
Tack för svar, jodå skrev runt lite till olika igår. Rösebäcken visade sej va dom enda som hade. Dock så kan ja tycka ett de bör finnas nån annan returfjäder som bör passa från typ gräsklippare, motorsåg båtmotor 🤔

Re: Ryck/snörstart saxonette

Postat: 28 jan 2025, 12:04
av SS440-80
Så är det säkert, men ingen har lagt ned tiden på att jämföra när de ändå har fått tag på ny originalfjäder hos Rösebäcken (och tidigare kanske hos andra handlare) Men det vore inte så tokigt om någon hittade en bra ersättningsfjäder, och kunde skicka info till Raketsport (hemsidan)

Re: Ryck/snörstart saxonette

Postat: 29 jan 2025, 16:30
av Skåning
Möjligt att startfjädern är samma som till någon annan motor. Bara att mäta, leta och jämföra.
Men själva dragstarten / magnapullen är av en ganska udda (och dålig) konstruktion, sett till hur sådana brukar vara konstruerade. :?