Sida 1 av 1

Stefa K1

Postat: 17 jul 2011, 19:12
av fredrök
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hej!

Jag har ett stefa K1 tändsystem som behöver en ny tändspole så jag köpte en blå stefaspole(http://shop.ettansmopeder.se/tandspole-stefa-cc-52mm/477-0) från ettansmopeder med måttet 52 mm cc. Men när jag skulle montera den visade det sig att den gamla spolen hade måttet 54 mm cc så jag kollade igen och det finns (svarta) bosch spolar(http://shop.ettansmopeder.se/tandspole-cc-54mm-sachs-mfl/478-0) som är 54 mm. Är det en sådan jag ska ha?

Jag skulle också behöva nya brytarspetsar men jag hittar bara sådana med axel och jag vill ha utan axel. Vet någon var jag kan få tag på det?


Bild

Bild <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 17 jul 2011, 19:44
av Conrad Engström
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Skruva ur orginalaxeln. Sedan får man borra med lite störr borr, så nya brytaraxeln går ner. <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 17 jul 2011, 21:05
av HUSQVARNA SPORT
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Du ska ha en stefa med cc54 men en bosch funkar ochså. <!-- </EdIndex> --></div>

Postat: 17 jul 2011, 21:40
av fredrök
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->var kan man köpa en stefa med 54 cc då? <!-- </EdIndex> --></div>