Sida 1 av 1
Borra upp 5,5 sachs
Postat: 13 okt 2011, 14:46
av Sixxgunner
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Nån som kan tipsa om nån trevlig själ i närheten av Trollhättan som kan borra upp och hona en sachs cylinder?
Knastret lossna och numer finns en inte helt trevlig repa i cylindern! <!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 13 okt 2011, 15:52
av P-plats.se
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
http://www.mt-service.se gör det, inte provat själv men flera i Hjärtums moppedrev som gjort det i alla fall... <!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 14 okt 2011, 06:52
av Sixxgunner
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Tack för tipset!!
Ska kolla upp detta under dagen

<!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 14 okt 2011, 06:59
av billykid
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Skulle inte tro att det är värt det Sixxgunner...om du inte har en Tysk cylinder.
Om du inte har någon repa över avgas kanalen kan den gå att köra med iaf...
En borrning kostar ca. 500kr min vad jag vet..+ kolv <!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 15 okt 2011, 19:02
av erlan
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->alla s.k. gamla cylindrar är väl värda en omborrning tycker jag. det fanns väl italienska piratcylindrar, och zeta, var inte dom spanska? eller har jag blandat ihop det? har man sedan lagt ner möda på att justera gjutskägg/taskig gjutning på en modern cylinder borde väl även den vara värd en omborrning.
orginal sachs känner man igen på gjutnumret på cylinderfoten.
erlan <!-- </EdIndex> --></div>
Postat: 15 okt 2011, 20:31
av S_Compakt
<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Håller med .. och är det en nytillverkad så kan man ju undvika att borra 41mm <!-- </EdIndex> --></div>