<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
56:an skrev:Amarace skrev:Ilo och Flinta samt Puch (som jag vet iaf) är rätt så god svetsbarhet i, däremot Sachs verkar ha en hel del Magnesium el nåt i sig, så det är värre att svetsa i.
Du nämner inte Zyndapp jag förstår det, dom brukar ju aldrig gå sönder.....

haha, då jag körde Zundapp hade jag bara tre motorer (två mopeder), och ingen av dom for blocket på faktiskt (däremot veven då den varvade lite hårt samt växelklockan).
Dom andra har jag testat att svetsa runt 4-5 år efter jag var 15, gick en utbildning då till just svetsare så man testade ju det mesta, och hade Flinta, Ilo och Puch samt Sachs block hemma.
En parantes, ett enkelt sätt att se om det är Magnesiumlegering är att fila av lite gods och hälla över lågan på t.ex en tändare, "gnistrar" filspånet så är det magnesium i det.
Edit, en parantes till som jag glömde, om man har ett extra block så kan man ju använda material från det som tillsatsmaterial, då får man ju samma legering. <!-- </EdIndex> --></div>