Det förhållandet blev min tanke när jag på Tradera hittade en broschyr på en förgasare jag inte kände till alls och med endast tre (3) rörliga delar.

http://www.tradera.com/fish-carburator-originalbroschyr-auktion_341266_148700462
Under tiden jag kollade vidare såldes broschyren för drygt hundringen vilket jag tycker är ett lockande pris för en så pass sällsynt samlarpryl.
Jag har inte ännu inte riktigt satt mig in i hur förgasaren funkar men den verkar mycket enkel samtidigt som den tycks var mycket innovativ.
Här är en hemsida som handlar om Fish förgasaren:
http://www.fireballroberts.com/Fish_Pictures.htm
Skulle fixat lite idag men har varit så trött och även haft huvudvärk så jag har mest suttit och glott framför datorn. Det känns som jag har någon förkylningsinfektion i kroppen. Jag tycker de numera kan ge värk på olika ställen i kroppen och inte alls bära sig åt som förkylningar gjorde förut.... <!-- </EdIndex> --></div>