Motorproblem - Sachs

Tips och frågor. Motorer, reparationer, felsökning, trimning.
Ekorren
Inlägg: 5
Blev medlem: 28 mar 2009, 00:00

Motorproblem - Sachs

Inlägg av Ekorren »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Nu har jag allt monterat på Compacten och den ser riktigt bra ut. :D Men.....problem har uppstått. :( Motorn är svårstartad och går bara en liten stund, sen dör den. Det är en 2-växlad sachs med ställbart munstycke. Gnista finns. Jag vet inte hur grundinställningen för gaswiren ska vara och heller inte det ställbara munstycket. Tomgångsskruven hur ska den vara?
Tackar för tipsen. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Rexxy
Inlägg: 2686
Blev medlem: 09 jan 2008, 00:00
Ort: Västerås
Kontakt:

Inlägg av Rexxy »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Finns ingen grundinställning för wiren eller ställbart munstycke. Och tomgångsskruven skruvar du in tills du har en bra tomgång vid varm motor.

Det ställbara munstycket kan du börjar med 1½ varv öppet sen skruvar du den tills motorn går rent på plan väg full gas. <!-- </EdIndex> --></div>
Skriv svar