trimhjälp novolette

Tips och frågor. Motorer, reparationer, felsökning, trimning.
vulcan*
Inlägg: 70
Blev medlem: 10 jun 2012, 23:00
Ort: kalmar

trimhjälp novolette

Inlägg av vulcan* »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->min frus novolette går fortare än min. Det är inte bra! Hur gör jag för att trimma min så jag kör ifrån henne på bakhjulet??? <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Patrik
Inlägg: 5029
Blev medlem: 28 jun 2009, 23:00
Kontakt:

Re: trimhjälp novolette

Inlägg av Patrik »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
vulcan* skrev:min frus novolette går fortare än min. Det är inte bra!
Byt motor med'na. :)

mvh Patrik <!-- </EdIndex> --></div>
Please consider the environment before printing this message.
Användarens profilbild
selma
Forumsponsor
Inlägg: 2725
Blev medlem: 02 nov 2010, 00:00
Ort: Karlstad

Inlägg av selma »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Banta eller nitro :wink: <!-- </EdIndex> --></div>
Monark E-type 1293-73 Sachs GS 50cc Perego 6vxl
Monark E-type 1293-73 Sachs GS YZ80 6vxl
Crescent 1125R-57 EKF Athena 80 4vxl
Crescent 80S-68 Sachs Jikow YZ80 5vxl
Crescent 1135-58 EKF Barikit 88 slidmatad 4vxl
Crescent 1143-62 60cc 3vxl
bigge
Inlägg: 1183
Blev medlem: 09 jan 2011, 00:00
Ort: kungälv

Re: trimhjälp novolette

Inlägg av bigge »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
vulcan* skrev:Hur gör jag för att trimma min så jag kör ifrån henne på bakhjulet???
ta bort framhjulet å lär dig köra på bakhjulet :D <!-- </EdIndex> --></div>
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Re: trimhjälp novolette

Inlägg av 56:an »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
vulcan* skrev:min frus novolette går fortare än min. Det är inte bra! Hur gör jag för att trimma min så jag kör ifrån henne på bakhjulet???
Är det en rund svart ljuddämpare under motorn så kolla så röret som går ut under inte är täppt. Original satt en liten plugg i änden låst med en saxpinne. Tag genast bort pluggen ifall den är kvar. Kolla också avgasporten så den inte är igenkoksad, skrapa noga rent där hela vägen och detsamma gäller avgaskröken.

Kolla också tändningen så du har tillräckligt brytaravstånd och då tillräcklig förtändning vilket hänger ihop.

Nu bör du ha moppen någorlunda snabb och otrimmad. Vill du trimma är det nog det gängade insugsröret och förgasaren som du bör rikta blicken mot.

I dag fick jag höra att 30 mopeder får gå 43 km/tim går dom avsevärt fortare då blir man genast av med körkortet (om man har nåt). Är det så har jag själv inga svårigheter att välja mellan lite fortare och att få behålla körkortet. :wink:

Kul med någon från Kalmar :) brukar du vara på veteranfordonsträffarna i Kalmar Folkets Park om tisdagskvällarna? <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Raketsport
Site Admin
Inlägg: 14808
Blev medlem: 26 nov 2007, 00:00
Ort: Västra Pengfors, Vännäs
Kontakt:

Re: trimhjälp novolette

Inlägg av Raketsport »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
56:an skrev:
I dag fick jag höra att 30 mopeder får gå 43 km/tim går dom avsevärt fortare då blir man genast av med körkortet (om man har nåt).
Jag det var i och för sig en lämplig gräns för det är ungefär var 0,8hk sachsarna före 1961 gör otrimmat. <!-- </EdIndex> --></div>
//Jossan
Josefine Andersson
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Re: trimhjälp novolette

Inlägg av 56:an »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
Raketsport skrev:.........det är ungefär var 0,8hk sachsarna före 1961 gör otrimmat.
Min Raket är en 62:a enligt dina noteringar

http://www.raketsport.com/jetlinjen_.htm#1151_62

.... och skylten på motorn "bauj. -62"

Hur fort bör den gå då? (om den inte är ändrad) <!-- </EdIndex> --></div>
vulcan*
Inlägg: 70
Blev medlem: 10 jun 2012, 23:00
Ort: kalmar

Inlägg av vulcan* »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->jag är mycket på öland om sommaren så då brukar jag va i borgholm om onsdagarna. Jag var i kalmar för två veckor sen. Om du är där vad kör du på då? Jag kör ks100. <!-- </EdIndex> --></div>
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Inlägg av 56:an »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag pratade med en kille som körde KS100 till Kalmar Folkets Park för någon vecka sedan. Har för mig KS100:an var svart och med den låga nyare tanken. Jag sa bl.a. att jag sett en ljuddämpare där på auktionen en vecka innan... Den kvällen körde jag lånad moped men annars cyklar jag på en m/104 militärcykel i originalskick förutom pedalerna som jag bytt ut för originalet är för breda tycker jag.

I Borgholm vet jag inte vad det är där om onsdagskvällar men torsdagskvällar är det veteranfordonsträffar i Färjestaden och har varit så rätt många år nu. Kanske bland dom första i sitt slag???

Förr var jag rätt mycket på Öland men nu nästan aldrig. En sommar på åttiotalet åkte jag till en festplats, eller rättare sagt det som var kvar av den, som hett Idehultet och låg strax ovanför Algutsrum och där uppträdde Harry Brandelius, han som sjöng "Gamla Nordsjön" och det måste varit en av hans sista uppträdanden... Jag var i trettioårsåldern och gillade sådana gamla låtar då. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
tompas11
Inlägg: 746
Blev medlem: 03 mar 2011, 00:00
Ort: Bästmanland

Inlägg av tompas11 »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Harry Brandelius är ju kult numera. Har faktiskt en massa låtar med honom. <!-- </EdIndex> --></div>
Det finns alltid en bättre metod
- Sök den
- Finn den
- Tillämpa den
HUSQVARNA SPORT
Inlägg: 1473
Blev medlem: 27 nov 2007, 00:00
Ort: Sollefteå

Inlägg av HUSQVARNA SPORT »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag var ute prova Novoletten i tisdags kväll den har stått i 8år startade på ca10m körde 55 enl mätaren som fortast lite utför och regnigt har alldrig kört så fort. <!-- </EdIndex> --></div>
Skriv svar