Varning

Här kan vi snacka om allt som inte passar in på övriga kategorier t.ex nytt moppeköp
Användarens profilbild
Rexxy
Inlägg: 2686
Blev medlem: 09 jan 2008, 00:00
Ort: Västerås
Kontakt:

Inlägg av Rexxy »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Den lilla j*veln har t.o.m hotat mig med polisanmälan. För att jag varnade moppenet om hans oärliga affärer.

Allt uppdagades när han lurade Wiklund. Som tyvärr inte anmält honom...(än).

Jag får bara beklaga. Vi får hjälpa till att sprida och varna alla! <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
ZVEZDA M50
Inlägg: 709
Blev medlem: 20 aug 2009, 23:00
Ort: Trollhättan

Inlägg av ZVEZDA M50 »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hej!

De som blivit lurade/svindlade SKALL/MÅSTE göra göra en polisanmälan.
Det är väl den enda (lagliga) metoden som står tillbuds när det gäller att utrota ohyra? <!-- </EdIndex> --></div>
Säcken
Forumsponsor
Inlägg: 1338
Blev medlem: 17 mar 2009, 00:00
Ort: Mellerud
Kontakt:

Inlägg av Säcken »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
ZVEZDA M50 skrev:Hej!

De som blivit lurade/svindlade SKALL/MÅSTE göra göra en polisanmälan.
Det är väl den enda (lagliga) metoden som står tillbuds när det gäller att utrota ohyra?
Måste exakt ALLT man gör i livet då va lagligt..... Ett studiebesök kanske gör susen... <!-- </EdIndex> --></div>
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Inlägg av 56:an »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
ZVEZDA M50 skrev:Hej!

De som blivit lurade/svindlade SKALL/MÅSTE göra göra en polisanmälan.
Det är väl den enda (lagliga) metoden som står tillbuds när det gäller att utrota ohyra?
Säcken skrev:Måste exakt ALLT man gör i livet då va lagligt..... Ett studiebesök kanske gör susen...
Nej, nej.... inte så är ni snälla... :?

....................................

Gamla affärsseder och vedertagna affärsvillkor tycks för mig gått förlorade till dagens generationer. För mig verkar det som förskottsbetalningar blivit till norm och det kanske genom näthandeln och möjlighet till transaktioner via internetbankerna.

Själv är jag uppväxt med kontantbegreppet och det är fortfarande högst gällande för mig trots jag vet att kontanter, mynt och sedlar är på väg bort och det mot min vilja av olika anledningar.

I dag var jag inne på banken för att ta ut lite pengar och möttes då av två skyltar med pilar riktade åt olika håll. På den ena stod det, "Endast kontantärenden mynt och sedlar" och på en andra skylten stod det, "Övriga ärenden" och sen en uppräkning ja ni vet.. Pensionssparande, aktiefonder, internetbanken bla, bla, bla...

Endast på en av skyltarna stod det med stora bokstäver: Välkommen!

Ja, ni kan nog gissa vilken...
  • :mutt:
<!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
bryggaren
Inlägg: 1068
Blev medlem: 16 maj 2009, 23:00
Ort: Norra Uppsala

Inlägg av bryggaren »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Förtal kan det väl bara bli om det är osant det som skrivs/sägs, eller? <!-- </EdIndex> --></div>
S_Compakt
Inlägg: 2958
Blev medlem: 17 jul 2008, 23:00
Ort: Ludvika

Inlägg av S_Compakt »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
erlan skrev:tyvärr är det så i sverige att det är förtal och straffbart att säga något negativt om en person eller företag. även om det är sanning.

erlan
Nja , inte är det som privatperson straffbart att uttala sig negativt om företag <!-- </EdIndex> --></div>
scoiattolo
Inlägg: 80
Blev medlem: 22 aug 2010, 23:00
Ort: Lund

Inlägg av scoiattolo »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Brottsbalkens femte kapitel lämnar stort utrymme för tolkning.

Att den berörde i detta fall hotat flera personer med polisanmälan tyder på hans bristande insikt om lagstiftningen. Polisanmälningar om förtal är i sig inget ovanligt men att det leder någon vart är synnerligen ovanligt. Att åklagare bara ska väcka talan i rena undantagsfall innebär att den som anser sig förtalad själv måste driva saken civilrättsligt. Och bara tanken på vad detta kan kosta brukar avskräcka de allra flesta. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Raketsport
Site Admin
Inlägg: 14808
Blev medlem: 26 nov 2007, 00:00
Ort: Västra Pengfors, Vännäs
Kontakt:

Inlägg av Raketsport »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Det är skillnad om du pratar med folk öga mot öga, jämfört om du skriver på nätet då träder E-lagarna in. Vilka skiljer sig mot förtal. Jag är ansvarig för allas inlägg på detta forum, personuppgifter får inte läka ut i samband med negativ skrift.
Även om anmälan med fällande dom mot låt säga mig är mycket osannolik, så är det inte roligt att bli anmäld och indragen i någon rättslig härva.

Jag läser att vissa tycker att ett hembesök är på sin plats, men vad hjälper det nästkommande köpare som känner sig lurad?

Att tänka på är: Vad ger oftare fällande dom: Hot eller ekonomisk brottslighet? Naturligtvis hot och då räknas forumet (dvs jag) som uppviglande person.

Så inga förslag om olagligheter här tack! <!-- </EdIndex> --></div>
//Jossan
Josefine Andersson
scoiattolo
Inlägg: 80
Blev medlem: 22 aug 2010, 23:00
Ort: Lund

Inlägg av scoiattolo »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Rättsliga processer bör man alltid undvika om man kan.

Lagstiftningen är ursprungligen inte skriven med tanke på dagens elektroniska medier och är till stora delar otidsenlig. Tillägg, som PUL, måste man ha i åtanke. Att hänvisa till att man inte kände till vad som gällde, sk rättsvillfarelse, håller inte.

Tankarna på hembesök är antagligen naturliga för de flesta men man får innerligt hoppas att de stannar vid detta. Om någon gör verklighet av det kan det i princip sluta med vad som helst och det är det absolut inte värt!

Ett av mina filosofiska favorituttryck är "tiden gallrar". Tiden skiljer alltid ut vad som är bra eller dåligt, gott eller ont osv. När det gäller just den verksamhet som tråden handlar om är det inte helt långsökt att tro att skatteverket inom kort uppmärksammar det hela och sedan bör ju problemet vara löst. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
alf-johan
Forumsponsor
Inlägg: 5000
Blev medlem: 26 feb 2010, 00:00
Ort: Nymans byhåla Uppland, Svergie

Inlägg av alf-johan »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
scoiattolo skrev:Rättsliga processer bör man alltid undvika om man kan.

Lagstiftningen är ursprungligen inte skriven med tanke på dagens elektroniska medier och är till stora delar otidsenlig. Tillägg, som PUL, måste man ha i åtanke. Att hänvisa till att man inte kände till vad som gällde, sk rättsvillfarelse, håller inte.

Tankarna på hembesök är antagligen naturliga för de flesta men man får innerligt hoppas att de stannar vid detta. Om någon gör verklighet av det kan det i princip sluta med vad som helst och det är det absolut inte värt!

Ett av mina filosofiska favorituttryck är "tiden gallrar". Tiden skiljer alltid ut vad som är bra eller dåligt, gott eller ont osv. När det gäller just den verksamhet som tråden handlar om är det inte helt långsökt att tro att skatteverket inom kort uppmärksammar det hela och sedan bör ju problemet vara löst.
du har så jävla rätt thumb_up <!-- </EdIndex> --></div>
min avatarbild : är min gamla "SUKA"
Användarens profilbild
Coolvette
Forumsponsor
Inlägg: 1584
Blev medlem: 08 feb 2012, 00:00
Ort: Landskrona, Skåne
Kontakt:

Inlägg av Coolvette »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
scoiattolo skrev:När det gäller just den verksamhet som tråden handlar om är det inte helt långsökt att tro att skatteverket inom kort uppmärksammar det hela och sedan bör ju problemet vara löst.
Ett problem kan ju vara att fler hinner bli lurade på pengar och att även denna person hinner demontera fler renoverbara objekt innan han stoppas.

Att demontera mopeder för att sälja i delar är givetvis bara ett moraliskt "brott" och ibland kanske rentav bra så att fler hittar saknade delar
till sina objekt. <!-- </EdIndex> --></div>
Jag kör så det ryker...
Säcken
Forumsponsor
Inlägg: 1338
Blev medlem: 17 mar 2009, 00:00
Ort: Mellerud
Kontakt:

Inlägg av Säcken »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Alla ni som blitt lurade köp en bibel ä sätt er i en ring å håll varandra i händerna å be en bön att era pengar kommer tillbaka....

Så, nu blir dä nog bra ska ni se... <!-- </EdIndex> --></div>
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Inlägg av 56:an »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Det säjs så gott som endast negativt om v......ladan här på forumet men det stämmer ganska dåligt med bilden jag fått som sett saken på i.a.f. något närmare håll.

Jag har hälsat på vid borden åtminstone ett par veteranmarknader här nere och det är en klar publikmagnet, jag skulle nog vilja påstå "kungen" bland mopeddelsförsäljarna här omkring. Senast var det i Kalmar Folkets Park för ett par veckor sedan och priserna tycker jag är blandade, det kan vara allt från direkta fynd till "tack jag ska tänka på saken". För min del är problemet ett helt annat, om jag hade haft pengar skulle jag köpt det och det och det och....

På förra veteranmarknaden fann jag en MCB ljuddämpare i perfekt skick, inte ens en repa i kromet och den såg ut att aldrig varit öppnad. Jag frågade vad den kostade och svaret blev: - 200 kronor!

Instinktivt ryckte jag till och kände i fickan och där låg fyra hundra lappar. Jag la ljuddämparen tillbaka och sa jag går en runda först för jag hade precis kommit dit. Efter cirka tio minuter var jag tillbaka och då var ljuddämparen borta. Jag ångrade då att jag inte köpte den med en gång. :( <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Raketsport
Site Admin
Inlägg: 14808
Blev medlem: 26 nov 2007, 00:00
Ort: Västra Pengfors, Vännäs
Kontakt:

Inlägg av Raketsport »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Mmm, det är alltid skillnad att göra affärer öga mot öga och själv kunna göra en bedömning av prylarna.
Det tråkiga är när säljare inte skickar förbetalda prylar, säljer okompletta rishögar som "startar på första kicken moped" för att sedan vägra återköpa... Eller rentav lurar nyblivna mopedister att mopeden är i orört originalskick och att den är en mycket ovanlig importmodell då den i själva verket är hopplockade delar i eget garage osv. osv. <!-- </EdIndex> --></div>
//Jossan
Josefine Andersson
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Inlägg av 56:an »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Du måste inte förbetala människor du inte känner eller är osäker på men som jag påstår i inlägget ovan tycker jag det blivit en vana, eller snarare en ovana, att förbetala köpen i dagens konsumtionskultur. Förr var man mer försiktigt med sådant men med dagens jobbskatteavdrag och några kronor till i lädret kanske det känns lättare att chansa :?: <!-- </EdIndex> --></div>
Skriv svar