El monarscoot 59'a?

Tips och frågor. Motorer, reparationer, felsökning, trimning.
rune007
Inlägg: 27
Blev medlem: 13 jul 2012, 23:00

El monarscoot 59'a?

Inlägg av rune007 »

Jag håller på att renovera en monarscoot och har kommit till att dra elen. Jag har en stefa magnet och har kopplat enligt anvisning i mopedens användarmanual.
Nu till frågorna:
Mopeden går igång men inga elektriska saker fungerar. Hur felsöker jag?
Ska tillägga också att vilken del man än mäter på, på mopeden så är det kontakt till den gula som kommer från motorn (alltså den gula har kontakt med allt av stål på mopeden. Likaså med den svarta kabeln (från början blå, men bytt färg för att enklare hålla ordning på kablarna) som kommer från motorn, har också kontakt vart man än mäter... Ska det vara så?
Det enda som fungerar som det ska är när man trycker på "dödarknappen", då dör mopeden direkt!

Hur ska jag göra? Tacksam som få för hjälp! ;)
Användarens profilbild
erlan
Forumsponsor
Inlägg: 7311
Blev medlem: 28 jan 2011, 00:00
Ort: engelsberg

Inlägg av erlan »

antingen använder du fel ord när du beskriver, eller så har du kortslutning någonstans. du skalla ha spänning mellan gul kabel och jord. kontakt har du i.o.f.s. men det är genom spolarna på tändplattan så lite motstånd är det.
kommer inte ihåg vilket det ska vara. är det 0 ohm så är det kortis.

jag förutsätter att du kollat så glödlamporna är hela.

och att du inte har en massa färg mellan lampor-skärm-ram-motor. det måste vara kontakt mellan alla delar hela vägen tillbaka till motorn.

erlan
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Inlägg av 56:an »

Kortsluter man belysningsspolen då motorn är igång är risken väldigt stor att svänghjulets magneter tar skada. Svänghjulet kan bli avmagnetiserat.
Användarens profilbild
pangerva
Forumsponsor
Inlägg: 6840
Blev medlem: 14 maj 2008, 23:00
Ort: Västra Frölunda/Göteborg och (Tjörn)

Inlägg av pangerva »

Är den gula kabeln i jord funkar inget. Kolla med en provlampa direkt på gula kabeln och till jord. Lyser det inte då har du nog klämt kabeln bakom tändplattan (till jord då alltså)
Zündapp 1968 KS50 Super Sport Special
Monarped ombyggd M349F -59
Crescent 1140 Sport -60
Monark med Victoria -60
Skriv svar