Någon som kan förklara slanganslutningarna på en mikuni och även pirat förgasare till Suzuki K50 ca -90 årsm med oljepump. Förutom bensinanslutningen finns det tre anslutningar på min förgasare, en på undersidan och två på ovansidan varav en bredvid bensinanslutningen. Vilka behöver man ansluta och varför ?
Tacksam för svar
Den nedersta anslutningen är väl bara där för att skicka ut överflödig bensin? Om den flödar över alltså. Det finns väl ett hål i insugskåpan där det ska rinna ut.
Har löst frågan Dom två övre små slanganslutningarna är flotörventilation, där korta slangar anslutes för att inte få in smuts eller annat. Den undre i botten är som tidigare beskrivits evakueringsnippel. Rätta mig om jag har fel. Tack för visat intresse.