Nu har jag ju inget projekt längre, så idag och i brist på annat (jag vill ju egentligen ha en KTM Comet med den höga kromade tanken) så skaffade jag mig ytterligare en Racing. Än så länge vet jag inte hur jag skall göra med den, men jag har några idéer som ligger och gror.
Den ser ut så här just nu. Inte mycket för världen, men en bild är ju en bild.
Någon låg racer har jag ju inte, och eftersom jag var inne på 125TS-grejorna förra gången så är det väl lika bra att göra slag i saken nu. Gaffel och hjul lär komma att bli som på bilden och vad motor beträffar så står det mellan Zündapp och AM6:an som skymtade förbi en annan gång.
Senast redigerad av Lolalola den 28 dec 2014, 18:09, redigerad totalt 1 gång.
Jag tog fanemej bort bilden från igår. Det gick ändå inte att ha det på det viset eftersom tanken från 125TS är alldeles för liten. Det behövs värre grejor. Vulgära!
Nu i veckan så skall jag smida om bakkanten på tunneln och ta bort det bakre fästet. Det funkar nog så här med men den dryga centimetern från plåtmassagen ger mycket för pengarna, om man säger.
Fast nu har jag fått stopp i verksamheten. Jag måste få en styrlagersats med posten för att kunna mecka med gaffeln och jag måste få nån att svarva ner axeln till bakhjulet. Innan dess kan jag ju inte passa in tanken och göra resten. Att börja i andra änden och tex fixa ihop motorerna skulle aldrig falla mig in.
Jag hade tur och fick både svarvat min hjulaxel och styrlager med posten innan helgen. Nu plockar jag isär grejorna igen och målar.
Sen får jag väl vackert skaffa ett clipon-styre också. Det går nog inte att undvika eftersom kåpan ju nästan MÅSTE sitta på nu. Fast glaset är inget vidare.
Idag var jag ute och letade färg. Det stod mellan röd, silver och BRG. Multonas burkar brukar vara bra och fungerar ju med riktig sprut-klarlack, plus att det fanns två burkar med... British Racing green!
Eller åtminstone åt det hållet. Kanske lite för ljus. Så jag tog faktiskt en nyans mörkare.
Nu måste jag äta och en massa annat nödvändigt, men i morgon bitti skall det skruvas nåt vansinnigt. Inspirationen har ju varit på lägre nivåer, om man säger.
Det eviga problemet med att få till ett bakdrev löste sig på bästa sätt idag. Ett vanligt drev från Zündapp passar nästan rakt på om man vänder det om, fast att det skulle vändas kom jag inte på förrän jag satt dit bakhjulet. Sen så får det nog gärna vara lite större än det jag har skruvade dit. För utseendets skull om inte annat. Jag har ett stort från en CX som nog blir bra eftersom det ju är 18" nu och inte det lägsta däcket.