Här kan ni följa min suzuki k50 renovering. Det hela började med att jag skulle samla ihop delar till mitt andra projekt. Hittade denhär undangömd i garaget o innan jag visste ordet om det så satt jag på mopeden körandes påväg hem. Såhär fin va den när jag fått in den i ljuset
Planen är att ge den ett så orginallikt utseende som möjligt.
Senast redigerad av mustangcrosspecial den 15 jan 2015, 10:06, redigerad totalt 1 gång.
Det är rätt färg och allt! När jag var 14 hade min ett år äldre kusin en guld K50 i toppskick! Jag dreglade var gång jag såg den mopeden. Det här kommer jag följa!
Puch Dakota -73/74 Guld, 74cc 4speed
Crescent 1149 Raketarsle -62, 50/3 KFS
Crescent 1134 -59, 50/3 S
Fram M41, 110cc -56
Victoria FM38 -53
Jag vill inte göra dig besviken men min tanke är att göra denna moped svart med blå dekaler. Tror den såg ut så från början med tanke på sidokåpornas utseende och att den guldriga färgen rann av när jag spillde bensin på den och under dök den svarta färgen fram. Hoppas du följer ändå
Efter mkt spackel o tålamod är äntligen sidokåporna grundlackade. Har lite kvar på tanken att spackla..som ni hör va förra ägaren inte snäll mot sitt fordon. I väntan på lack så har jag börjat på nästa projekt som jag hoppas hinna presentera ikväll!