
Skillnad 3 och 4-lamellkoppling Sachs?
Re: Skillnad 3 och 4-lamellkoppling Sachs?
Go stil på operatören i reklambladet där 

Re: Skillnad 3 och 4-lamellkoppling Sachs?
tackar så mycket, återstår att se vad jag får för tillgång till maskinerSura skrev:http://www.nttgroup.se/Files/Catalogs/E ... 6980000000
Den finns bara med förlängt centrum, men det är bara att svarva bort.
S-1521-17 eller S-1521-12 blir det för din del, och det fixar Benny och gänget i Fagersta.
i vinter. om jag fräser egna, eller köper färdiga ämnen.
jag har nämligen några kopplingskorgar till sachs 98cc liggande.
och då får man göra eget primärdrev om man ska använda dom i en vanlig sachs.
erlan
Re: Skillnad 3 och 4-lamellkoppling Sachs?
Jag åker inte Athena nej. Och mopeden är inte bromsad. Men den går bra.erlan skrev:kan vara den här killen, han verkar veta vad han sysslar med:Sura skrev:Det vore väldigt kul att få veta vem som har 20 häst med en Athena 80 !
http://www.raketsport.com/forum/viewtop ... 6&start=60
att det skulle vara ur en athenacylinder var nog en missuppfattning
nånstans.
erlan


Kommer väl kanske lite bilder här framåt våren. När motorn är isär igen för upgrade. Men ja.. Är väl lite som sådan, hemlig. Och skall inte säga för mycket fören jag gjort allt rätt runt om.. Har varit och NC-fräst lite smått i cylinderfoten och 3d-scannat lite av spolkanalerna för att få till vettiga vinklar nedåt i block. Men egentligen inte något jättemärkvärdigt. Och va är det man säger. Jag är ung och dum.


Sysslar ju egentligen med motorsport och extremare 4-taktstrimmning, radfyra, turbo och sådan skit. Vassare gatbil rentav.. Så detta med mopeden är bara en bisyssla när jag orkar/hinner. Men tävlingsmänniska som jag är så kan jag inte låta bli. De där jävla mopperallyna(chickenrace) vi har här i stan driver ju en sådan som mig till vansinne. Tål det inte. Älskar ju att trimma! Hopplös blir jag..
Hur som. Siffror på papper vill jag ha, och skit som håller. Innan dess lär jag va ganska tyst och aningen hemlig hur.. Om "hur" ens nu är verklighet.



Senast redigerad av sniffer den 28 dec 2015, 21:12, redigerad totalt 1 gång.
Re: Skillnad 3 och 4-lamellkoppling Sachs?
Och för övrigt. De där rakskurna dreven är jag bra sugen på. Bara det finns material att bearbeta så löser sig resten. Men ser ju så ut.
"Sura" några nummer på hjul i listan likt som de på bilden, som går ihop med cc-måtten mellan axlarna i våra EKF-motorer? Gärna ge mig.
Har länge velat fått slänga väck den där snedskurna historian på korgen min.
"Sura" några nummer på hjul i listan likt som de på bilden, som går ihop med cc-måtten mellan axlarna i våra EKF-motorer? Gärna ge mig.

Re: Skillnad 3 och 4-lamellkoppling Sachs?
Otroligt fina grejer, Sura! Men med den kopplingen och snedskuret så borde väl sachs eminenta kopplingslager ge upp snabbare än ett bakdäck en solig sommardag? Jag gissar på att det håller betydligt bättre med rakskuret då axialspelet i stort försvinner? Skulle vara spännande att se hur det hela blev

Puch Dakota -73/74 Guld, 74cc 4speed
Crescent 1149 Raketarsle -62, 50/3 KFS
Crescent 1134 -59, 50/3 S
Fram M41, 110cc -56
Victoria FM38 -53
RAGNARÖK MK NERIKE
Crescent 1149 Raketarsle -62, 50/3 KFS
Crescent 1134 -59, 50/3 S
Fram M41, 110cc -56
Victoria FM38 -53
RAGNARÖK MK NERIKE