Clipper fram king -64 problem

Tips och frågor. Motorer, reparationer, felsökning, trimning.
Framking
Inlägg: 1
Blev medlem: 23 aug 2016, 21:50

Clipper fram king -64 problem

Inlägg av Framking »

Hej,
har en clipper som strular lite. Helt plötsligt så slutade den att starta. Förgasaren rengjordes och nya kolvringar köptes, utan resultat.
I dagens läge så startar den enkelt på första kicken men går endast lite knackigt på tomgången med fullt gaspådrag, dock på väldigt låga varv.
Tändstiftet är blött så bensin går fram.
Har börjat fundera på om det är munstyckena i förgasaren som är fel, vilket är konstigt isåfall då den gått prima innan! Har storleken 56 på huvudmunstycket.
Har bytt till ny bensin Så vet inte vad felet är, skulle uppskatta om någon av er har något tips?

Med vänlig hälsning
HSE
Inlägg: 6028
Blev medlem: 01 apr 2012, 23:00
Ort: Romelanda

Re: Clipper fram king -64 problem

Inlägg av HSE »

De vanligaste felen på dessa motorer är dålig tändspole och slitna vevaxeltätningar. Annars väldigt slitstarka motorer .
fatchance
Forumsponsor
Inlägg: 2305
Blev medlem: 30 dec 2008, 00:00
Ort: Eskilstuna Moped Kultur / Hallsta Moppers south side

Re: Clipper fram king -64 problem

Inlägg av fatchance »

Som HSE skriver, tändningsproblem låter det som.

Mitt tips är att du kostar på dig ett Kokusansystem, då slipper du allt strul med dom nytillverkade tändspolarna och kondensatorerna!
På köpet får du ett skottsäkert tändsystem med lite mer fjång i gnistan.

Om du ändå vill behålla originaltändningen och byta ut delarna, köp 3st tändspolar för att vara på den säkra sidan. (varannan är paj från början)
Kondensator kan du använda från någon gammal bil (vw, Saab, volvo etc) och montera den på ramen eller något annat lämpligt ställe.
Användarens profilbild
lekeberg
Inlägg: 38
Blev medlem: 27 maj 2011, 23:00
Ort: Lekeberg
Kontakt:

Re: Clipper fram king -64 problem

Inlägg av lekeberg »

dessa system funkar bra på clippern också = http://www.norscand.com/mopeddelar-1997 ... m-6v-motur" onclick="window.open(this.href);return false;
Skriv svar