Jag tycker att Göteborgs styrande borde lärt sig något av det Möte som för några år sedan ledde till kravaller och stora kostader för enskilda företagare och tacka nej till liknade i framtiden. Men inte nej nu blir det stora avspärrningar, till och med E 6 skall spärras av vissa tider Var för inte ha sådana möten någon annanstans än i Sveriges näst största stad . https://www.expressen.se/gt/har-ar-de-s ... toppmotet/" onclick="window.open(this.href);return false;
Japp det suger, det värsta är ju som på vårat jobb så måste kvällskiftet komma in tidigare så dom klarar avspärrningen, dom som jobbar dagtid får dock klara sig bäst dom vill, lätt när älvförbindelserna är avstängda. Tur man åker rakt ut på havet i stället
Ja riktigt dåligt planerat det hela, de skall bo centralt vid korsvägen men ha konferensen på Hisingen och de struntar i hur många vanlig människor som påverkas av alla avstängningar.
Bara det att dom stänger av hela vägen till Landvetter, kul för dom som bor där. Varför inte lägga ett sådant möte mindre centralt, man vet ju att det kommer bli massa problem, dom arbetsslygga/proffsdemostranter kommer ju inte ge sig, hoppas polisen sköter det lika snyggt som dom gjorde mot nassarna.