övrigt
Re: övrigt
Laddstolpar är lika bortkastat som etanolpumparna och jag håller med om det på internet
Re: övrigt
Re: övrigt
Är det meningen att en ska vara levande måltavla för el mopeder numera .stod och skulle låsa upp riejun och el mopeden kom ett enda steg bakåt och jag hade blivit påkörd . när jag inte sitter på riejun så räknas en som fotgängare .
Re: övrigt
Re: övrigt
2050 har vi en el kris p.g av att elen räcker inte till om alla ska köra el drivet .
Re: övrigt
Halkit,underkylt regn.var ute och körde klockan 07:00 tur och retur affärn på morgonen 
Re: övrigt
Till skillnad från olja så kan el produceras på 100-tals olika sätt på alla platser på jorden. Vindkraft, solenergi, vågors energi i havet, kärnkraft, ångkraft, gasdrivna turbiner m.m. Så att det inte går att tillgodose energibehovet med el för fordon är bara ett önsketänkande av dem som inte förstår vad som kommer att fasa ut oljan som drivmedel efter drygt 100 år. All teknik har ett bäst före datum.
Vinnare i E-tuna backtävling juni 2015, 2:a i Hallsta backtävling 2016. Vinnare i E-tuna backtävling juni 2017 och vinnare i Hallsta backtävling 2017. Tvåa i Sura backtävling 2018. Vinnare i E-tuna backtävling 2018
Re: övrigt
Tog miste. Det var en diesel tracktor för jag såg i dag ett litet avgasrör sticka upp ur tracktorn
Re: övrigt
År 2050 vet vi vem som har rätt . jag tror det är jag
Re: övrigt
All energi har ett bäst före datum även el energi .