Skrotning av flytande 50år besiktning frihet förslag

Här kan vi snacka om allt som inte passar in på övriga kategorier t.ex nytt moppeköp
umekille
Inlägg: 1872
Blev medlem: 01 sep 2009, 23:00

Re: Skrotning av flytande 50år besiktning frihet förslag

Inlägg av umekille »

Läste om en kille som erbjöd sin 1967 144 för 25 på fejjan...bra tramssvar i tråden
Nästa gång den dök upp hade han gjort slag i saken o skrotat den för elbilspremien
på 25...bilen var ingen skrothög...så nu säljs dyra delar från den via bilskroten.
Användarens profilbild
ESGEE
Inlägg: 2061
Blev medlem: 10 jul 2020, 17:30
Ort: Heby

Re: Skrotning av flytande 50år besiktning frihet förslag

Inlägg av ESGEE »

Sån sak är sjuk, dagen då jag ej har en Bensin/Diesel bil kommer jag ej leva, håller hellre en gammal Volvo 240-940 till man dör.

Jag har en polare, han hade en gammal JSB traktorgrävare ej körbar, han försökte sälja den i månader, för 11000kr sen gav han upp skrota aset och fick över 15500kr. Att få samma som man har i eller tjäna mer pengar på skrota är synd för borta. Men förstår ju inte kunna sälja för ens 10 och få 15000kr för skrota.
Nu finns ej elbils premie längre ändå. Elbilar och Hybridbilar är inget jag vill ha, pendlar man vill man ej ha sånt som man måste vara bilel specialist för kunna laga aset. Om inte skiten börja brinna vilket många har gjort. Vill ha kombi med dragkrok 1500kg på dragkrok ingen liten Nissan Micra mm som är mini, mitt jobb har såna som pool bilar, de är mini och på vintern försvinner halva batteri förmågan, 5mil max jag har 7,5mil till jobbet. Sen köpa bil i el och hybrid för 700000-950000kr är inte heller för mig, vad en villa kostar för fan.
2st K50 och NV5 och en MCB 1293 E-type. Sen ett 27tal mc, och för mycket bilar
Alla fordon trots ålder ska man ha i gång....
Skåning
Inlägg: 436
Blev medlem: 22 apr 2018, 07:42
Ort: Lund

Re: Skrotning av flytande 50år besiktning frihet förslag

Inlägg av Skåning »

ESGEE skrev: 24 aug 2025, 07:07 Sån sak är sjuk, dagen då jag ej har en Bensin/Diesel bil kommer jag ej leva, håller hellre en gammal Volvo 240-940 till man dör.
Håller med, man ska försöka att hållas med det man trivs med och gillar i största möjliga utsträckning. Men då får man såklart samtidigt räkna med och acceptera att man kan bli lite hämmad av det levernet också, allt efter hur hårt man drar det.
Jag har en polare, han hade en gammal JSB traktorgrävare ej körbar, han försökte sälja den i månader, för 11000kr sen gav han upp skrota aset och fick över 15500kr. Att få samma som man har i eller tjäna mer pengar på skrota är synd för borta. Men förstår ju inte kunna sälja för ens 10 och få 15000kr för skrota.
Det är en jämförelse som haltar en del... För utöver köpet (av en okänd maskin som lika bra kan vara skrot) så kostar det i transport, förvaring etc. Jämfört med en skrothandlare som kanske hade plats över på en LB som ändå passerade förbi säljaren, ledig arbetskraft för "nerkapning" och behov av järn för uppnå utlovad kvot för inbokad vidareförsäljning. Marknaden styr priserna, oavs om det är skrotfirmor, entusiastfordon eller privata auktioner.
Nu finns ej elbils premie längre ändå. Elbilar och Hybridbilar är inget jag vill ha, pendlar man vill man ej ha sånt som man måste vara bilel specialist för kunna laga aset. Om inte skiten börja brinna vilket många har gjort.

Nu är jag absolut ingen förespråkare för elbil, snarare tvärt om. Men tycker ändå att man måste tillåta sig att se på de med lite mera öppna ögon och sinne. För hade vi förnekat all utveckling så hade det varit ganska omöjligt att leva idag... :wink:

Mycket färre rörliga komponenter i en elbil än i en konventionell och chassi, hjulupphängning och "utåt" borde vara hyffsat lika på de båda i uppbyggnaden och därför hyffsat görbart för de flesta att skruva i. Och hur ofta är del "eldelen" / elektroniken som ger upp först på ett fordon? Var precis samma snack när elektronisk tändning och insprutning på bensinbilar började dyka upp (ändå håller du en 940 så högt!) eller EDC och ännu värre commonrail på dieselsidan. Observera att jag INTE avser avgasreningen nu, för där har det varit och ÄR problem. :?

Ja, bilbränder är ett problem, speciellt när det inträffar i elbilar. Lagrad energi (oavs vilken) som påverkas och/eller frigör på ett icke önskat eller kontrollerat sätt skapar alltid en fara.
Vill ha kombi med dragkrok 1500kg på dragkrok ingen liten Nissan Micra mm som är mini, mitt jobb har såna som pool bilar, de är mini och på vintern försvinner halva batteri förmågan, 5mil max jag har 7,5mil till jobbet. Sen köpa bil i el och hybrid för 700000-950000kr är inte heller för mig, vad en villa kostar för fan.
Då du skrev innan i tråden att du hade 10 bilar och 25 MC som skulle beröras utav ett ev "besiktningstvång" så förutsätter jag att du utöver det har en / ett par lite nyare vardagsbilar i drift också. Sett till den imponerade samlingen så borde inte kostnaden för en elbil i förhållande till det vara speciellt stor. Vad som sen är dyrt eller inte (värt det) är såklart upp till var och en att avgöra utifrån sin syn på saken och ekonomi.

Nja, 5 mils räckvidd, då måste det handla om hybridbilar (som sen kan köras vidare på fossilbränsle som vilken bil som helst). I ditt fall med 7.5 mil till jobbet (eller menar du totalt T & R?) så hade du mest troligt klarat dig även en kall vinterdag med ett begagnat 22 kWh batteri bara genom att ladda hemma. Bortser helt från att "ladda ute" då det kostar betydligt mera, tar tid, omväg, etc och sådant vill våldigt få av oss hålla på med i vardagen.
Bara på "Blocket" idag är det över 100 elbilar tillsalu för under 100.000:- drar vi bort "minibilarna" så är där säkert 50 kvar att välja på, eller såklart dyrare om man vill det. Så någon borde kunna duga för att transportera dig till och från jobbet och det så pass billigt att du kan räkna hem den på några år (lite beroende på hur billigt du kan ladda hemma) och ändå ha 940in kvar för att tex dra släp med.
Man ska klart var lite av en "fanatiker" om man ska tro och tyckas kunna köra ALLA mil under alla förutsättningar utan "laddhinder" med en elbil, för det är inte vekligheten för ALLA idag, långt ifrån. Men många kan plocka merparten av de dyra pendlarmilen med hjälp utav en elbil utan allt för stora uppoffringar i vardagen om man bara vill och räknar lite på det.

Ville bara "bevisa" att det absolut inte behöver vara så dyrt eller omöjligt att ha och köra "vardagsmilen" med en elbil om man bara tänker efter lite och är villig att acceptera det som många (kanske i okunskap) vill hävda.
Bor själv i lägenhet och har ingen möjlighet till att ladda varken i anslutning till den eller på arbetsplatsen, så det fick tyvärr bli ännu en (snål)bensinare sist jag bytte pendlingsbil. :wink:
Andreas.
Användarens profilbild
ESGEE
Inlägg: 2061
Blev medlem: 10 jul 2020, 17:30
Ort: Heby

Re: Skrotning av flytande 50år besiktning frihet förslag

Inlägg av ESGEE »

Har 7,5mil enkel till Jobbet, så 15mil till och från jobbet, då jobbet har bytt 90% till el har jag fått känna på de asen i år(och många av hybrid och hur de funkar på vinter). Självklart blir jag upprörd för jag har de bilarna och mc, förutom penlingsbil och min trasiga dragbil V70 annars är allt veteran. Att besiktiga om allt så som jag gjorde 2019 blir ännu värre. Försäkringar lär ändrats och alla 500kr Besiktiga per fordon.

Visst är jag veteran entusiast, sen är jag ej miljonär utan köpt för länge sen oftast och renoverat och besiktigat. bara bil 5000kr sen alla mc räcker nog ej 10000kr för det. får börja pendla med 1928 Dodge Brothers(innan Chrysler köpte upp) är det de vill? Är ej så intresserad av 1950tal är tunga as, däremot 1966-1974 är nåt annat. Är ingen rättshaverist utan bara en fordon entusiast särskilt innan 1974(fast egentligen innan 1950).
2st K50 och NV5 och en MCB 1293 E-type. Sen ett 27tal mc, och för mycket bilar
Alla fordon trots ålder ska man ha i gång....
Skriv svar