Hittade en moped :)

Tips & frågor. Ram, hjul, däck, lackering dvs allt som rör chassit.
frallansson
Inlägg: 62
Blev medlem: 09 feb 2011, 00:00
Ort: Nässjö

Hittade en moped :)

Inlägg av frallansson »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Måste skriva lite. :D
Var hos fästmöns föräldrar idag på påskmiddag, men innan vi skulle äta så var jag tvungen att kolla på lite gamla cyklar som visst skulle vara svåråtkomliga. På övervåningen av ett dåligt uthus bakom en massa bråte.

Klättrade upp och började kolla runt lite. Fanns 2 gamla damcyklar, 1 gammal herrcykel och nåt som såg ut som en minicykel. Den låg till hälften begravd under bråte. Men längst in fick jag syn på nåt som fick upp pulsen. :)
Där stod den. Blå och fin. En mopedram. Drog fram den lite så jag kunde ta ett kort och ta mig en närmare titt. Såg vid första anblicken ut att vara i ganska bra skick. Ska titta närmare på den imorgon.

På våningen under fanns även tanken. Troligtvis ligger fälgarna där också. Fanns några liggande vid cyklarna som såg ut att vara i rätt storlek.

Motorn som enligt Leif (fästmöns pappa) ska vara en ilo verkar inte finnas. Han har för sig att de aldrig fick mopeden att gå när de var unga och att han och hans äldre bror skulle bygga nåt annat. Vad som hände med den vet de inte.
Fattas lite kåpor och grejer. Typ styre och sadel. Men jag ska rota lite imorgon som sagt. Förhoppningsvis finner man nåt.

Här kommer lite bilder på allt.

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Som ni ser verkar det finnas en del intressanta saker där uppe. :D <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
NRoos
Inlägg: 2105
Blev medlem: 18 jul 2009, 23:00
Ort: Robertsfors

Inlägg av NRoos »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Ser ut som en kedjedriven modell. <!-- </EdIndex> --></div>
56:an
Forumsponsor
Inlägg: 11130
Blev medlem: 27 jan 2011, 00:00

Inlägg av 56:an »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag tror det blir en väldig fin tank om du putsar upp den. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Braxmatte
Forumsponsor
Inlägg: 3568
Blev medlem: 27 okt 2009, 00:00
Ort: Hallstamoppers

Inlägg av Braxmatte »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
NRoos skrev:Ser ut som en kedjedriven modell.
Japp ILO FP50 heter motorn <!-- </EdIndex> --></div>
Ordförande i Hallstamoppers :D
Lason
Inlägg: 82
Blev medlem: 28 jan 2010, 00:00
Ort: Kalmar, Blårökens Mekka!

Inlägg av Lason »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
56:an skrev:Jag tror det blir en väldig fin tank om du putsar upp den.
Tänkte också på det, ser ju ut att vara som ny i dekoren också... <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Lasse väss
Forumsponsor
Inlägg: 5504
Blev medlem: 08 sep 2010, 23:00
Ort: Mora/Nusnäs, Sverige

Inlägg av Lasse väss »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Skööönt.... finns inget bättre än gammla lador och uthus :cool2: <!-- </EdIndex> --></div>
Oldie
Inlägg: 750
Blev medlem: 06 dec 2010, 00:00
Ort: Växjö

Inlägg av Oldie »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Det är en 52a, monark monarped, 26"hjul ILO fp50 trampmotor.
Den är ganska ovanlig. 53a är vanligare, det som skiljer är bl.a. 24" hjul, tanklocket på högersida av tanken.

Jag har en renoverings tråd om en 52a jag gjort i ordning. <!-- </EdIndex> --></div>
Oldie
Inlägg: 750
Blev medlem: 06 dec 2010, 00:00
Ort: Växjö

Inlägg av Oldie »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Har även lite delar om du inte hittar allt <!-- </EdIndex> --></div>
frallansson
Inlägg: 62
Blev medlem: 09 feb 2011, 00:00
Ort: Nässjö

Inlägg av frallansson »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hej allesammans!

Har nu varit en sväng och burit ner ramen från övervåningen. Hittade bakhjulet med drev, men ingen framfälg. :cry:
Det som fattas är typ: framfälg, styre, sadel, ramkåpor, motor, verktygslåda och säkert en hel del annat. Eventuellt hittade jag sadel och kedjeskydd. Tittade bara som hastigast på sadeln. Såg inte ut att vara i så bra skick. Kedjeskyddet har jag nu i efterhand börjat fundera på om det kunde vara rätt. Plockade fram det iaf, men har nog inget kort på det.

Motorn ska som Braxmatte skrev vara en FP50, men den verkar inte finnas.

Jag älskar att krypa runt i gamla uthus och göra olika fynd. Min sambo gillar det inte lika mycket. Hon är rädd att braka genom golvet.

Bild

Bild
Här ser man den sidan av tanken som inte är så bra.

Bild

Bild

Bild
Mycket möjligt att det finns något till mopeden under denna högen med skräp. Cykeln ligger ungefär 70cm över golvet.

Bild

Bild
På denna bilden ser man om man tittar noga över flaskorna och till höger om cykelhjulet en sadel. Denna funderar jag på om det är rätt sadel.

Denna mopeden kommer troligtvis få stå tills min Framoped är körklar. Ska beställa lite tänddelar till den idag. <!-- </EdIndex> --></div>
frallansson
Inlägg: 62
Blev medlem: 09 feb 2011, 00:00
Ort: Nässjö

Inlägg av frallansson »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Glömde förresten skriva att om nån har typ sprängskisser eller instruktionsbok till denna modellen på datorn så får ni gärna skicka iväg ett mail med de grejerna. <!-- </EdIndex> --></div>
Norman
Inlägg: 568
Blev medlem: 25 jan 2009, 00:00
Ort: Gotland

Inlägg av Norman »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Har reservdelskatalog över motorn. PM:a mailadress så skickar jag om du vill ha. <!-- </EdIndex> --></div>
frallansson
Inlägg: 62
Blev medlem: 09 feb 2011, 00:00
Ort: Nässjö

Inlägg av frallansson »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->I sommar ska vinden på boningshuset rensas och då kommer eventuellt en container beställas. Då ska jag försöka övertala dom att vi ska rensa här ute också. Det mesta är bara att slänga. Mycket gamla upptorkade hästremmar och liknande. Då tar jag upp jakten på fler delar. :D <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Raketsport
Site Admin
Inlägg: 14808
Blev medlem: 26 nov 2007, 00:00
Ort: Västra Pengfors, Vännäs
Kontakt:

Inlägg av Raketsport »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Det ser ut att vara rätt sadel. Vilket trevligt ställe dina svärföräldrar har :D <!-- </EdIndex> --></div>
//Jossan
Josefine Andersson
Oldie
Inlägg: 750
Blev medlem: 06 dec 2010, 00:00
Ort: Växjö

Inlägg av Oldie »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
Raketsport skrev:Det ser ut att vara rätt sadel. Vilket trevligt ställe dina svärföräldrar har :D
fel, ...tror jag
Såhär ska den se ut:
Bild <!-- </EdIndex> --></div>
Oldie
Inlägg: 750
Blev medlem: 06 dec 2010, 00:00
Ort: Växjö

Inlägg av Oldie »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
Oldie skrev:
Raketsport skrev:Det ser ut att vara rätt sadel. Vilket trevligt ställe dina svärföräldrar har :D
fel, ...tror jag
Såhär ska den se ut:
Bild
fel av mig, denna tror jag den ska ha:
Bild <!-- </EdIndex> --></div>
Skriv svar