"nybörjar" frågor Sachs

Tips och frågor. Motorer, reparationer, felsökning, trimning.
BB502
Inlägg: 18
Blev medlem: 31 aug 2010, 23:00

"nybörjar" frågor Sachs

Inlägg av BB502 »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Hej

Har en flaka med sachs motor ( 3 vxl hand ) som jag ska försöka få igång, men behöver lite hjälp, jag har inte hållt på med mopeder på 25 år så jag har "glömt bort lite" :oops:

Jag har försökt starta den men den tänder inte, tändningen har jag ställt med hjälp av en länk som förklarade tändinställningen, så förhoppningsvis är det inte det felet ? ( ny brytare, konding ), gnista finns.

Förgasaren är en 12mm Bing, men hur mycket ska justerskruven skruvas ut ?, kan man mer justera något mera ?

Tändstiftet blir "blött" så den " surar ner sig"

Tacksam för alla tips,

Mvh "Nybörjare" med problem... <!-- </EdIndex> --></div>
tompa
Inlägg: 2764
Blev medlem: 07 apr 2011, 23:00
Ort: Nymans Byhåla
Kontakt:

Inlägg av tompa »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Munstycket ska "bara" skruvas ut 0,5 till 1 varv max, därför blir den sur.
Tändstift ? nytt? <!-- </EdIndex> --></div>
BB502
Inlägg: 18
Blev medlem: 31 aug 2010, 23:00

Inlägg av BB502 »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Ja, tändstiftet är nytt, men är inte säker på hur stort avståndet det ska vara mellan elektroden. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
jorhul
Forumsponsor
Inlägg: 553
Blev medlem: 03 feb 2008, 00:00
Ort: Växjö

Inlägg av jorhul »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Fräsch bensin? <!-- </EdIndex> --></div>
Jörgen Hultman. Växjö Moppers.
Crescent F-50 -76, Crescent F-50 GLX -78, Crescent 1145 -57
Zündapp GTS 50 -81, Zündapp KS 50 -78, Monark 125 TTS -75
Användarens profilbild
Raketsport
Site Admin
Inlägg: 14808
Blev medlem: 26 nov 2007, 00:00
Ort: Västra Pengfors, Vännäs
Kontakt:

Inlägg av Raketsport »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Börja med det ställbara munstycket på 3/4 varv. Se till att gaswiren inte är för hårt spänd och att trottel går i botten. Justera sedan ställskruven under tiden du försöker starta motorn, justera ½ varv itaget, när och om den går igång så kan du skruva tills du får lämplig tomgång (börja med den helt inskruvad).
Tändstiftet ska var ex. ett NGK B6HS. <!-- </EdIndex> --></div>
//Jossan
Josefine Andersson
Skriv svar