Monarped-53 alternativ motor

Tips & frågor. Ram, hjul, däck, lackering dvs allt som rör chassit.
järnet75
Inlägg: 20
Blev medlem: 28 maj 2011, 23:00
Kontakt:

Monarped-53 alternativ motor

Inlägg av järnet75 »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Kämpar på med min monarped. Fasen inte lätt att få tag på tändspole (Noris tändplatta).
Finns det några andra motorer som passar direkt i fästena?
Piano G50???

Huj Huj!! <!-- </EdIndex> --></div>
HSE
Inlägg: 6018
Blev medlem: 01 apr 2012, 23:00
Ort: Romelanda

Inlägg av HSE »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Byt till utanpåläggande tändspole, då kan du andvända en ljusspole eller linda om din gamla tändspole för att mata tändspolen. Eller bara linda av ytterlagret med fin tråd på din gamla, det brukar vara den lindningen som ger upp. Mvh HSE. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
pangerva
Forumsponsor
Inlägg: 6840
Blev medlem: 14 maj 2008, 23:00
Ort: Västra Frölunda/Göteborg och (Tjörn)

Inlägg av pangerva »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->c/c 53 är det väl. Finns nya att köpa. <!-- </EdIndex> --></div>
Zündapp 1968 KS50 Super Sport Special
Monarped ombyggd M349F -59
Crescent 1140 Sport -60
Monark med Victoria -60
Conrad Engström
Inlägg: 5405
Blev medlem: 24 aug 2008, 23:00
Ort: Kvicksund

Inlägg av Conrad Engström »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
HSE skrev:Byt till utanpåläggande tändspole, då kan du andvända en ljusspole eller linda om din gamla tändspole för att mata tändspolen. Eller bara linda av ytterlagret med fin tråd på din gamla, det brukar vara den lindningen som ger upp. Mvh HSE.
Jag lindar endast av yttre lagret lindning och driver utanpåliggande spole med det befintliga indre lindningslagret.
Det är det yttre lindningslagret som har hög spänning och där blir överslagen. <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
Braxmatte
Forumsponsor
Inlägg: 3559
Blev medlem: 27 okt 2009, 00:00
Ort: Hallstamoppers

Re: Monarped-53 alternativ motor

Inlägg av Braxmatte »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
järnet75 skrev:Kämpar på med min monarped. Fasen inte lätt att få tag på tändspole (Noris tändplatta).
Finns det några andra motorer som passar direkt i fästena?
Piano G50???

Huj Huj!!
Ingen annan än FP50 motorn passar direkt

På mina FP50 sitter det stensholms (mässingssvänghjul)

Annars kan man väl slöjda dit ett HPI brytarlöst :idea:
Bor du långt bort :?: <!-- </EdIndex> --></div>
Skriv svar