<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Nu har jag kollat. Min monarped heter Maraton ser precis likadan ut som mopeden överst. Alltså samma färgkombination och färgmönster samt likadan bakskärm. Styret är dock annorlunda och som de äldre monarpederna, bredare och mer rundare till formen.
På motorn står det baujahr 1957
Just nu hjälper jag en man med en JLO Piano motor till hans monarped. Skulle tro det är en 1959 eller 1960. I.a.f. inte nyare för den saknar bromsljus. Det är Bosch tändning med enkellindad belysningsspole. Pallas P8/2 förgasare och aluminium cylinder. Vevaxeln har koniska tappar på båda sidor och tandrulle med stålnav.
Det konstiga med den här motorn är att den har nållagrad kolvbult. Jag har aldrig sett det förut om man bortser de tidiga G50 motorerna med kedjetransmission.
Någon som kan förklara? (en bit av motorhalvan är borta där typbrickan suttit)
....... Förresten välkommen till forumet Torparn!

<!-- </EdIndex> --></div>