Loppa!

Tips och frågor. Motorer, reparationer, felsökning, trimning.
volvomannen
Inlägg: 1160
Blev medlem: 30 maj 2011, 23:00
Ort: Helsingborg

Loppa!

Inlägg av volvomannen »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Var ute o testade moppen nyss för att se så att den var kurant inför rallyt på söndag, då börja den o hosta o ha sig efter ett tag för att sedan stanna, fan o helvete var några ord som uttalades :twisted: Men det var bara en loppa på stiftet, varför blir det såna? <!-- </EdIndex> --></div>
Monark 1237 -74, 44 kmh
HSE
Inlägg: 6068
Blev medlem: 01 apr 2012, 23:00
Ort: Romelanda

Inlägg av HSE »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Dammpartiklar som kommer med insugsluften smälter om det blir varm nog och bygger upp en brygga på den varma tändstiftselektroden. 1.För mycket olja i bensinen.
2.Fel olja i bensinen.
3.Ineffektivt luftfilter och/eller körning på dammiga vägar.
4.Föroreningar i bensintanken (rost och liknande)
5.För mycket bränsle i förhållande till luft.
6.För kallt (hårt) tändstift som inte uppnår självreningstemperatur.
7.För litet elektrodavstånd.

Ett annat tips som jag har fått är att det kan sugas in sotpartiklar i cylindern från avgasröret som då kan orsaka den retliga loppan. Avgaspulserna studsar fram och tillbaka i ett avgassystem – särskilt i avstämda sådana med expansionskammare.
Mvh HSE. <!-- </EdIndex> --></div>
Skriv svar