"Ragne" heter de visst byggda 50/60 nån gång kanske & är tydligen otroligt ovanliga!



/Christer
Tja, min morfars kusin köpte en i slutet på femtio eller början på sextiotalet.krokodilen skrev:Är det någon här inne som känner till eller vet nåt om dessa "invalidmopeder"?
"Ragne" heter de visst byggda 50/60 nån gång kanske & är tydligen otroligt ovanliga!
Finns ju allt en del drit också men det bästa är ju att man själv kan välja vad man vill skriva eller läsa också till viss del, det går ju bra att bocka ur aviseringar från div. händelser och så kan man göra som jag och inte ha igång det mer än man skall lägga upp någon knasig bild eller inte har något vettigare att göra.Frolzon skrev:
Det verkar finnas roliga saker på Facebook...
Lägg gärna upp bild på din!henrikland skrev:Jag har en Ragne invalidmoped exakt som den blåa. Saknar för tillfället motor och handtag, annars komplett. Har stått på en loge sedan 1969! Skall plockas fram nu i sommar.
/Henrik