En ram var det jag hade kvar sen förra E-type hpd projektet.
Var till Rösebäcken i början av sommaren för att leta prylar till ett annat projekt,då sprang jag på ett par nos Leleu 160 nav till Monark 125 som jag tänkte använda.
Dock ej kompletta,vi får se om det löser sig under resan.Svingen i nuläget är från en Crecsent 80TS,passar dåligt men går säkert att knåpa dit å nåt sätt.
Motorfästet är nog från nån Monark Crossmodell,likaså ena bromspedalen.Får se om det är något som funkar,passar dåligt nu.Motorn blir en 50S modell,blev lite förtjust i den motortypen efter 80s projektet.
Denna är ett 5 vxl lik som ej går att rubba,men har inte tänkt att använda mer än blocket ändå(om det är helt)Har en 6 vxl låda på hyllan som jag tänkte använda.Vevsläng blir nog i från vrm så småningom.
Ja vi börjar väl så så får vi se hur det blir under resan,å tänker inte bli klar med den innan våren -16 Min terapi för att överleva vintern

