Crescent 1252 hjälp med årsmodell.

Tips & frågor. Ram, hjul, däck, lackering dvs allt som rör chassit.
TLT
Inlägg: 11
Blev medlem: 09 sep 2022, 07:15

Crescent 1252 hjälp med årsmodell.

Inlägg av TLT »

Hej

Har köpt en compact 1252 och undrar om någon kan hjälpa med vilken årsmodell det kan vara. Har sökt på nätet och försökt jämföra färg mm. men hittar inget entydigt..
Undrar också om sidokåpan vid svingen samt kedjeskydd och "tut" plåten ska vara svart på den det ser ut som att det är blått under det svarta, sett olika färgsättningar på det, svart som på bilden men även i samma färg som ramen. Söker "tutplåten" främst i "rätt" färg (vet att det finns nya att köpa) samt motorbågarna om det är någon som har.
Tror att det är originallack på den och tänkte nog försöka ha den kvar i "patinerat originalskick" (om jag kan..) vet att det sitter fel avgassystem och tändsystem på den men planerar att byta. Cylinder samt förgasare har jag redan bytt till original.

Tack på förhand, det kommer säkert fler frågor:)

// Tommy
Bilagor
20250428_151307.jpg
20250428_151340.jpg
20250428_155131.jpg