Jag har sett ett gäng som är lite för dåliga för en bra(låg) budet men där har det stoppat med hur mycket jobb som krävts med tanke på allt skit jag har att fixa med.
Sen har jag sett ett gäng i ett skick som jag vill ha men dom har alltid varit betydligt mer trimmade än vad jag vill ha så dom har gått bort med.
Så att hitta en i ett vettigt skick som inte var rejält trimmade höll mig borta från DTarna ett bra tag men så plötsligt så dök det upp en till ett bra pris, motorn ska enligt utsago vara renoverad samt utrustad med en ny och rejält stor trimcylinder MEN det fanns en minde cylinder med i bra skick.
Så den mopeden handlades av en grabb som började närma sig körkort.
Så mopeden fick följa med hem eller ja. Den hamnade hos kompisen med DTar tills vidare
Planen har hittills hamnat i att jag ska börja med att renovera framgaffeln, byta styre samt kopplingshantag, efter det så är det bara att jobba sig bakåt tills jag är nöjd med körbarheten