Jag tror då att den går lika bra med en standar topp eller bättre till och med...

Kan nog vara så. 41 mm borr är lagom mede 0,5 mmbillykid skrev:Hmm Conrad...med de 2st så kallde högkomptoppar som jag jobbat med topplockspackning har jag fått en klämspalt/schisband på när över 2mm är på tok fel.
Jag tror då att den går lika bra med en standar topp eller bättre till och med...
tack konrad. jag har tänkt att jag skulle fråga på forumet om någon vet varför alla sachstoppar ser ut så som dom gör. nu fick jag svaret.Conrad Engström skrev:Orginaltoppen är asymetrisk i förbränningsrummet. Det gör att den går bättre på tomgång och delgas.
tack för länken roffe. man det jag var ute och försökte hitta var kunskap om hur t.ex bredd på klämspalt, radier, högt och smalt, lågt och brett m.fl. varibler påverkar lågvarv respektive högvarvsegenskaper. och att sedan själv kunna designa eller modifiera ett förbränningsrum som funkar bra skulle ge mig mycket mer tillfredställelse än att lägga in mätvärden i ett dataprogram och få fram en ritning på en topp som ger 5 km/h till i toppfart.VRM Roffe skrev:erlan skrev:Roffe: jag skulle gärna vilja se en bild på ovansidan på en av dina sachstoppar. för jag tycker dom med löst ipluggat förbränningsrum är fruktansvärt fula. bara det är anledning nog att inte skruva på dom på en fin moped.
HEJ !
Jag letade bland alla foton som jag har men hittade inget foto på utsidan av toppen.
Men det är ingen skillnad på dom toppar jag bygger om mot andra centrerade topplock, då det blir/är en funktion av önskan att ha ett symmetriskt förbränningsrum.
Ja jag kan oxå tycka att det inte är snyggt men ibland så får funktion gå före utseende och ditt fall så premierar du det exteriöra..
Det är ju det som är det fina med motorhobbyn att vi har olika infallsvinklar på det vi gör ! :=)
men topplocksdesign till tvåtaktare verkar vara väldigt hemligt. jag gjorde en rätt stor genomsäkning på nätet för ett par år sen. men hittade i princip ingenting.
Det där kan jag inte hålla med om!!
Det finns hur mycket information som helst.
Vill du till exempel jobba med att designa förbränningsrum så har Billy Alvarsson www.bimotion.se ett jättefint simuleringsprogram där det finns oändliga variabler för att finna det utseende man söker eller justera till något befintligt!
ska bli intresnant att se toppen som RN-motor har på gång. tänker på att det är många som kallar den vanliga sachstoppen för högkomp och jämför med 0,8 hk toppen från 50-talet med hemisfäriska förbränningsrummet.
erlan
Jag tycker oxå det ska bli intressant att kolla den toppen och se hur dom har tänkt sig förbränningsrummet!
För hur det än är så ligger borrningen på vanliga Sachsmotorer mellan 38 upp till 42 mm.
Det betyder att oavsett vilken motor ni har,
kommer ni att bli tvungna att sätta upp det där topplocket i svarven och justera till diameter klämspalt både vinkel och bredd för rätt varvtal samt grytvolym för rätt kompression.
Vi hörs igen
MVH
Roffe