<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Fast originalljuddämparen verkar kunna släppa igenom en hel del ändå. Jag har ju en FInsk cylinder på min transportmonarped, 1,5hk samt planad topp, kolven är jackad (eller luckad om man nu vill) kanske 5mm, i övrigt original Encarwi förgasare och luftfilter o luftburk, samt fast munstycke (56), original krök o ljuddämpare. Den tycker jag är väldigt stark, jag väger en hel del och nog sackar den lite i backar, men inte så det stör, och den sjunker bara ner till ett visst varv och där drar den, den är väldigt vridstark. Jag har även drevat ner fram till 11kugg.
Gör 35km/h och är alltså stark. Precis som jag vill ha det
Jag har testat att ta bort slutburken med lilla röret på ljuddämparen samt byta den mot en med flera hål borrade, men då tappade jag lite av bottenvridet.
Min tanke är alltså att med det där lilla trimmet för TS så borde den vara stark utan byte av ljuddämpare. <!-- </EdIndex> --></div>