<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag känner igen den typen av bensinkran. Vill minnas den originalmonterades på Zundapp fast då med M12 gängan. Den var av ett annat fabrikat än de som Monark använde. Har för mig den hette Frankfurter och Monarks använde Karco som senare blev Karcoma.
På bilden ser du Karcoma och den har ett "längre utbyggt vred" än den
du visar.
Själv undviker jag i det längsta att köpa nytillverkade kopior det passar sämre på en sån fin renovering som du gör.
Har du inte den gamla kranen kvar så du kan renovera den? Eventuellt med hjälp av en annan gammal kran du hittar och kan plocka delar ifrån.
Det som först går sönder är packningen inuti men den gör du ganska enkelt. Kork, gummi eller nåt plast jag har använt olika men det måste vara någorlunda mjukt så det tätar.
Sen brukar det också vara en tunn pappersfiberpackning mellan skålfjädern och vredet men det funkar även utan den.
Var noga med hål och mått och lite olja när allt sätts ihop sen blir det bättre än bra och du känner dig stolt att ha fixade det här alldeles själv.

<!-- </EdIndex> --></div>