Jag knåpade ihop ett långt inlägg om lackering som nästan han bli klart innan allt bara poff försvann efter över en timmas skrivande. Hurra!
Det är bara att bryta ihop och komma igen och resultat blev detta. Ett ännu längre inlägg som förhoppningsvis är ännu mer välskrivet. Denna gång var jag i alla fall smart nog att skriva i ett separat skrivprogram.
Dags för lackeringen då!
Produkterna vi använt:
Anledningen till varför det blev så mycket Hagmans är för att det är billigt, bra kvalitet och finns på Jula.
Vi har ingenstans utgått ifrån originalfärgerna, utan vi har gått efter vad vi tycker är snyggt och det som gått att få tag på enkelt. Det finns nog med originalmoppar som det är och för att vara krass blir nog ingen originalentusiast attraherad av en moppe som först helt sonika kapats i bitar med en vinkelslip och sedan till bästa förmåga pusslats ihop igen med en svets.
Det här är ingen guide på hur det ska göras, mer hur vi gjorde det.
Det mesta var redan slipat plåtrent sedan tidigare, men det som inte var det slipade vi med 60 papper eller roterande stålborste på en liten tryckluftsdriven slipmaskin. Slipade det grovt för att få bra vidhäftning.
Vi började med att grundlackera ytorna med Hagmans Zinkfärg.
Till spackel använde vi Hagmans stålplast. Det blev sprutspackel för det var inte så stora skador på delarna som skulle lackas, utan mest märken efter slipningen och därför räckte det med sprutspackel. Det är möjligtvis ramen som behöver spacklas med något tjockare för att dölja den åverkan vi gjort på den.
Spacklet slipade vi sedan vått med fint papper, för det mesta med 800 papper.
Efter det var det dags för lacken. Till ramen blev det en metalliclack från Motip, avslöjar kulör snart. Kåporna lackerades i Hagmans blankvitt, motorn lackerades metallicgrå med Hagmans fälgfärg. Jula hade ingen vettig motorfärg, därav blev det fälgfärg. Tänker att det borde hålla rätt bra. Det väntar jag med att redovisa tills jag skriver ett inlägg om motorrenoveringen. En del övriga delar blev blanksvarta. Det blev Hagmans färg här med. Allt vi lackat våtslipar vi för att att få en helt slät yta.
Till sist klarlack. Dit har vi inte kommit än, men vi tänker köra 2-komponents för att det ska hålla. 2-komponents kan man tydligen bara använda under en kort tid, vilket innebär att allt måste vara färdiglackat innan man kan ha på klarlacken. Dit har vi inte kommit än.
Det finns inte bilder på alla delar under alla steg så det blir lite oorganiserat.
Slipat:
På kedjeskyddet satt originalfärgen hårt, Siljablå var det på den. Fram med strippern:
Så där ja:
Lite rost kvar bara som sedan slipades bort.
Grundat:
Farsan har svetsat dit några diskreta trianglar på svingen som förhoppningsvis ska bidra till att det håller sig rakt i framtiden.
Och ja vi har testat tanken för läckage innan lackering, och nej den var inte tät. Nu är den det dock. Farsan fick slipa ner svetsarna runt motortornet och göra om de.
Fortsättning följer.