F50 renovering

Original- och bruksrenoveringar samt Custombyggen.
Ricky
Inlägg: 288
Blev medlem: 03 jan 2009, 00:00

Inlägg av Ricky »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Bild

Uploaded with ImageShack.us


Kolla bilden.

Jag TROR det ska fungera så att när man bromsar så centrerar excentern så att båda backarna tar lika mycket i trumman, sen ska excentern röra sig så pass trögt att den stannar kvar i det läget när man släpper bromsen och på så vis hålla backarna fria från trumman.

Mitt gummi är puts-väck (haha) så excentern rör sig så lätt att när man släpper bromsen så faller backarna ner och ligger lätt an trumman så den blir varm som fan och sen vill låsa hjulet när man rullar bakåt.

Min första lösning fungerade inte så igår blev det version 2 av det.

Jag borrade helt enkelt bort niten som den andra pilen pekar på, gängade upp hålet med en m6 och skruvade in en skruv från insidan av skölden som stack ut ca 1 cm. Sen satte jag en låsmutter på utsidan av skölden lite löst så excentern kan röra sig fritt. Hängde dit hjulet på moppen, bromsade och såg att excentern centrerade och höll tryck på bromsen medans jag drog åt låsmuttern.

Det verkar fungera bra, bromsen tar bra, backarna ligger inte på när man släpper bromsen. Stannade flera ggr på väg till jobbet idag och såg att navet inte blev varmt eller att det rullade trögt åt något håll.

byter man backar är det ju bara att göra om proceduren så man vet att båda backarna tar.

rätt eller fel, vet inte men det funkar :)

mvh Ricky <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
JanneL
Forumsponsor
Inlägg: 3378
Blev medlem: 15 mar 2010, 00:00
Ort: Tärnsjö

Inlägg av JanneL »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->inte vet jag heller men jag ska tamefan kolla upp det.
du kanske har rätt <!-- </EdIndex> --></div>
Ricky
Inlägg: 288
Blev medlem: 03 jan 2009, 00:00

Inlägg av Ricky »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag trodde jag löst det, men när jag kom hem var baknavet varmt som fan. Rullar lätt, inga skrapljud. Hjälp?! Lager? Kan avgasröret vara boven?

Fortsätter felsöka <!-- </EdIndex> --></div>
MatteF50
Inlägg: 32
Blev medlem: 15 jun 2009, 23:00

Inlägg av MatteF50 »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Grymt fräsch, riktigt bra jobb du har gjort! Jag hade en f50gl när jag var ung.. FINFIN MÖPPE!! :) <!-- </EdIndex> --></div>
S_Compakt
Inlägg: 2958
Blev medlem: 17 jul 2008, 23:00
Ort: Ludvika

Inlägg av S_Compakt »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Kanonfin :cool2: ... men du skulle haft en original lampa bak <!-- </EdIndex> --></div>
Ricky
Inlägg: 288
Blev medlem: 03 jan 2009, 00:00

Inlägg av Ricky »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Ja det hade jag gärna haft :)

ngt till salu? :) <!-- </EdIndex> --></div>
Ricky
Inlägg: 288
Blev medlem: 03 jan 2009, 00:00

Inlägg av Ricky »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Åter igen tror jag att jag hittat felet med det varma baknavet, och det blir lite pinsamt att skriva vad jag tror det var, men men alltid hjälper det någon från att göra samma misstag.

Bromsen har justerats när moppen står på bockar under fotpinnarna, dvs svingen är i sitt absolut nedersta läge och avståndet mellan bromsarm på navet och själva bromspedalen är då som kortast.

I det läget har jag justerat spelet innan backarna ska ta i trumman genom att lyssna när det börjar ta med godtycklig marginal enligt mig. Sen har jag trott att det var frid och fröjd men navet har lik förbannat blivit varmt, men hjulet har snurrat lätt när jag stannat och kollat utmed vägen (svingen är då i sitt nedersta läge när jag lutar upp moppen på sidostödet)

Sen kom jag på efter ytterligare någon timmes felsökning att när jag åker på min compact och har lätt anläggning på fotbromsen, om jag då åker över ett gupp så känner jag hur pedalen åker upp.

och visst blev det så på en F50 också. justerade jag spelet som innan men ställde bockarna under svingen istället så bakhjulet snurrade i luften men svingen är i det läge som när jag åker på moppen så visst fan låg backarna an i trumman. pinsamt.

än en gång är jag övertygad att jag löst problemet, men provkörning sker imorrn på väg till jobbet.

mvh Ricky <!-- </EdIndex> --></div>
Ricky
Inlägg: 288
Blev medlem: 03 jan 2009, 00:00

Inlägg av Ricky »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Lycka!!! (och baknavet blir inte varmt nu)

Bild <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
SachsMekarn
Inlägg: 4094
Blev medlem: 15 sep 2008, 23:00
Ort: L-100, Uppsala Län

Inlägg av SachsMekarn »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Vart köper du däcken till dina mopeder??? <!-- </EdIndex> --></div>
S_Compakt
Inlägg: 2958
Blev medlem: 17 jul 2008, 23:00
Ort: Ludvika

Inlägg av S_Compakt »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->
Ricky skrev:limporna, dom kommer från dexon.se (4:e gången jag skriver det i denna tråd)

mvh Ricky


staff_gemini-1.gif
Så slapp du skriva för femte ... <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
SachsMekarn
Inlägg: 4094
Blev medlem: 15 sep 2008, 23:00
Ort: L-100, Uppsala Län

Inlägg av SachsMekarn »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag letade igenom tråden men hittade inget svar. bastard_inside_sign <!-- </EdIndex> --></div>
Ricky
Inlägg: 288
Blev medlem: 03 jan 2009, 00:00

Inlägg av Ricky »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Haha, tack s_compact.

Mvh Ricky <!-- </EdIndex> --></div>
Ricky
Inlägg: 288
Blev medlem: 03 jan 2009, 00:00

Inlägg av Ricky »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Mitt första möte med gud...

Nu har F50:n rullat 30 problemfria mil till och från jobbet, men idag var det dags för första "olyckan"

Imosrse på väg till jobbet i korsningen tegnergatan/sveavägen (och för er som inte känner till Stockholm så är det en TUNGT trafikerad korsning i morgonrusningen) hörde jag ett kraftigt skrammel bakom moppen. Första tanken var att man kört på någonting men det borde man ju känt.. Andra tanken föll direkt på sidokåporna (som tur var!)... ner med handen och känna efter och mycket riktigt, vänster sidokåpa borta! In till väggrenen, jag hade väl hunnit 50 meter, och parkera moppen med ett och annat fult ord hoppandes ur munnen. Är tvungen att vänta på att minst 10 bilar ska passera innan jag kan gå ut på vägen i trafikkaoset mot korsningen och tänker den måste ju vara platt som en pannkaka vid det här laget... men sen ser jag kåpan liggandes mitt på övergångsstället från håll.. lacken uppåt och ingen bil på väg mot den. Hör det skramla till och ser en snubbe sparka till den men det är inte läge för en käftsmäll i detta kaos. Kommer fram till kåpan och lyfter upp den... inte en repa på stora ytorna, lite lite kantstött men inget man ser.. bilar börjar tuta för jag står ivägen, så fort upp på trottoaren och tillbaka till moppen. Sen kommer jag på att simtus fina svarvade skruv saknas så jag väntar på ytterligare ett gäng bilar passerar innan jag vågar mig ut på vägen igen, och visst fan låg det en glänsande skruv på övergångsstället också!!

Vad säger man? dags att bli regligös?

Nu ligger det ytterligare en punkt på checklistan att kolla på mopparna innan man åker.

mvh Ricky <!-- </EdIndex> --></div>
Användarens profilbild
alf-johan
Forumsponsor
Inlägg: 5000
Blev medlem: 26 feb 2010, 00:00
Ort: Nymans byhåla Uppland, Svergie

Inlägg av alf-johan »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->I den stan måste man ha tur som en tokig :worship: <!-- </EdIndex> --></div>
min avatarbild : är min gamla "SUKA"
S_Compakt
Inlägg: 2958
Blev medlem: 17 jul 2008, 23:00
Ort: Ludvika

Inlägg av S_Compakt »

<div class=KonaBody><!-- <EdIndex> -->Jag hade samma problem , tyvärr så klarade sig mina kåpor inte lika bra ... dom sitter nu fastskruvade (ej för hand) <!-- </EdIndex> --></div>
Skriv svar