Sida 1 av 1
Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 01 jun 2025, 19:46
av cjh_46
Hej!
Är en nybliven Svartqvarna-ägare. Ser verkligen fram emot att få ut den på vägarna. Den behöver reggas men alla gamla papper finns. Står att det är en ’46 i papperna (kvitto från ’48). Motorn har dock blivit utbytt under årens lopp och är en 24-23525. Då borde den ha hål mellan halvorna eftersom den är >2100 då om jag förstått rätt.
Har tömt ur den olja som fanns ur båda bottenpluggarna, ca 2-3 dl. Nu funderar jag på oljepåfyllningen, fylla på via nivåpluggen känns som en utmaning i det lilla skruvhålet.
Kan bulten nedan vara till/användas för oljepåfyllning?
Tack för er hjälp!
https://share.icloud.com/photos/0850yVh ... PQXAvNAkIQ
https://share.icloud.com/photos/014IZab ... 2sYdvm7wIg
Re: Husqvarna 118cc oljepåfyllning
Postat: 01 jun 2025, 20:50
av HSE
Så gjorde jag i alla fall när jag hade en rödqvarna på sextiotalet.
Re: Husqvarna 118cc oljepåfyllning
Postat: 01 jun 2025, 22:33
av cjh_46
Tack så mkt, hittade en bild som bekräftar det också. Kanon!
Re: Husqvarna 118cc oljepåfyllning
Postat: 03 jun 2025, 19:49
av cjh_46
Funkade fint, fick i 7 dl. Biltema Classic rak 50 innan det började sippra ur hålet för nivåskruven.
Re: Husqvarna 118cc oljepåfyllning
Postat: 04 jun 2025, 15:36
av ESGEE
Måste undra, varför ha 2 trådar om samma Svartqvarna istället för ha en?
Re: Husqvarna 118cc oljepåfyllning
Postat: 04 jun 2025, 16:56
av cjh_46
Tänkte det var brukligt att starta en ny tråd om man har en fråga med annan kontext. Men visst, jag kan göra en samlingstråd här istället. Det blir bra.
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 04 jun 2025, 17:09
av cjh_46
Här kommer den andra posten:
Trodde jag skulle kunna starta Svartqvarnan efter jag fyllt på olja. Det fanns lite gammalt bränsle i tanken sedan tidigare som jag tänkte skölja bort. Men inget kom ut när jag öppnade kranen.
Skruvade bort och delade på kranen. Antar att det är något gammalt nätfilter som sitter i tanken, det fanns inte mycket kvar av det och helt stopp i övre halvan. Packningen gick sönder. Den nedre delen var öppen, packningen släppte t.o.m. utan problem.
Var får jag tag i packningar till en sådan här kran, alt. kan jag försöka stansa ut några egentillverkade av något lämpligt.
Har inte haft isär förgasaren, men börjar misstänka att den också skulle må bra av ett dopp i ultraljudstvätten. Det enda jag vet är att det är en Amal. Men vart får jag tag i packningar till den här modellen (som jag inte vet vad den är)
Någon som vet?
Här fick jag svar som jag tackar för:
SS440-80 skrev: ↑04 jun 2025, 07:20
Rösebäcken Cykel&Motor eller Erik Linding borde ha packningar.
Annars kan du tillverka själv av petroleumbeständigt gummi, eller av läder.
HSE skrev: ↑04 jun 2025, 08:59
Var väl kork i de där gamla kranarna, brukar gå bra att tillverka själv.
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 07 jun 2025, 13:30
av cjh_46
Förgasaren och bensinkranen fick sig en genomkörare i ultraljudstvätten. Blev rent men tyvärr såg jag att flottörnålen var både lite böjd och tilltryckt i toppen. Den tätar inte, ska se om jag kan lyckas räta ut och slipa in den till dugligt skick.
Annars behöver jag leta rätt på en ny. Det verkar inte vara helt lätt. Det är en Amal 259. Läste någonstans att
https://www.vintagecarbfloat.com/ kanske har.
När jag gjort försök med flottören ska jag se om jag har gnista över huvud taget. Det är inte säkert det heller. Den startade inte, men så flödade ju förgasaren också.
Packningar till bensinkranen gjorde jag av Biltemas gummikork-matta. Får se hur de går, de verkar ha en benägenhet att smula lite i kanterna men passar bra iaf.
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 07 jun 2025, 18:29
av Lolalola
Jösses vad du ligger i!
Man skall ju inte säga så (eftersom FB är forumens död) men är du med i gruppen "Vi som gillar gamla Husqvarna mc" på Facebook?
Där finns enorma mängder matnyttigt och det är ett bra ställe att söka delar.
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 07 jun 2025, 19:13
av ESGEE
Jag är våga vägra med FB, men min yngsta son är och huserar jämt på Market place och han söker saker åt mig i Just Vi som älskar Husqvarna.
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 08 jun 2025, 11:40
av cjh_46
Jag har inget FB, men det kanske är värt att skaffa nu när renoveringen har dragit igång. Tack för tipset!
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 08 jun 2025, 13:10
av cjh_46
Försökte fila till flottörnålen med ventilslippasta, är iallafall tätt när man håller flottören mot locket och blåser. Den verkar inte flöda nu efter jag satt tillbaka den heller.
Kollade sedan stiftet, det är ett Bosch M145T1. Har ingen bra tändstiftshylsa så det blev 1” och polygrip. Vart hittar man en passande hylsa? Stiftet såg ganska fint ut.
Sedan kollade jag gnista. Stripade fast stiftet mot cylindern och kickade, magkänslan är att gnista kommer lite sporadiskt. Vid några kickar såg jag ingen gnista alls. Pojken filmade men det kunde jag ladda upp här så blir en länk. Ska öppna och kolla på tändplattan.
Ingen start idag änsålänge. Motivationen är på topp fortfarande iallafall.
Gnistan:
https://share.icloud.com/photos/0f21S5R ... hq3TwXJAHw
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 08 jun 2025, 16:56
av HSE
Det där påminner mig om närjag hade en rödqvarna, den gick fint och startade alltid, men den kördes ju i skogen då jag var 15 år. Men jag var springpojke på ABC fabriken och en gubbe där hade också en rödqvarna som stod på parkeringen bland mopparna. Så jag hukade mig ned och studerade motorn noga för att jämföra med min. Men ett tag senare blev jag inkallad till personal chefen, där var Qvarnans ägare och beskyllde mig för att ha fifflat med hans motor för den hade varit svår startad sedan han sett mig titta på den

Vad svarar man på sådant! mest skrattretande, jag sade att han nog borde se över tändsystemet men vet inte om han blev gladare av det...
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 11 jun 2025, 19:01
av umekille
Telefonaren hade ju svartkvarna som tjänstefordon vid utryckningar.
Re: Jockes Svartqvarna ’46
Postat: 11 jun 2025, 19:37
av Lolalola
Ja min senaste går inte heller så du är i gott sällskap.
